Polskie firmy szukają partnerów do współpracy poprzez targi CIIE

6 listopada Andrzej Juchniewicz, kierownik zagranicznego biura handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Chinach, powiedział podczas prezentacji wyników inwestycyjnych i handlowych oraz perspektyw współpracy Chin i Polski na 6. targów CIIE – China International Import Expo, że w tym roku Polska po raz piąty uczestniczy w Targach CIIE w trybie offline, a od czasu pierwszej edycji w 2018 r. w targach wzięło udział ponad 170 polskich firm.

Oferta polskich firm biorących udział w targach obejmuje produkty spożywcze, rolne, dobra konsumpcyjne, zaawansowane technologie, produkcję, opiekę medyczną, logistykę, handel usługami i inne dziedziny.

Andrzej Juchniewicz powiedział, że tegoroczna wystawa Polskiego Pawilonu Narodowego na targach CIIE przyciągnęła ośmiu producentów w dziedzinach żywności, produktów kosmetycznych i karmy dla zwierząt domowych, którzy mają nadzieję znaleźć dobrych partnerów i agentów za pośrednictwem tak dużej platformy, jaką są targi CIIE. Przemysł spożywczy i rolno-spożywczy, kosmetyczny, maszynowy i technologa high-end to branże, w których Polska ma przewagę, a dzięki udziałowi w targach CIIE polskie przedsiębiorstwa mają możliwość wejścia na rynek chiński. W ostatnich latach Polska stała się znaczącym eksporterem produktów mleczarskich do Chin, a polskie kosmetyki zyskują dużą popularność wśród chińskich konsumentów, dlatego targi CIIE są bardzo ważną platformą dla polskich wystawców, aby zbliżyć się do chińskich konsumentów i sprzedawać produkty do Chin.

W przyszłym roku przypada 75. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Chinami a Polską. W 2022 r. obroty handlowe między Chinami a Polską osiągnęły 43,2 mld USD, przy ciągłym rozwoju stosunków dwustronnych oraz pogłębianiu współpracy gospodarczo-handlowej, Polska będzie nadal utrzymywać pozycję największego partnera handlowego Chin w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, a Chiny są drugim co do wielkości partnerem handlowym Polski.

Andrzej Juchniewicz powiedział, że Polska jest jednym z głównych eksporterów Unii Europejskiej, a około 80% polskiego eksportu trafia do innych europejskich krajów sąsiadujących z Polską, takich jak Niemcy, Francja i Belgia, więc produkty w pełni spełniają normy Unii Europejskiej. Z drugiej strony cena polskich produktów jest konkurencyjna. PAIH ma nadzieję, że polskie firmy i produkty będą mogły wyjść poza Europę, będzie promować polskie firmy do wejścia na rynek chiński poprzez targi CIIE, targi produktów Europy Środkowo-Wschodniej w Ningbo, czy szereg innych chińskich wydarzeń odbywających się w Szanghaju lub innych miejscach.

Wystawcy i kupcy z całego świata spotykają się w Szanghaju w Chinach na tych ogromnych targach. Jestem przekonany, że tylko Chiny mogą zorganizować tak doskonałą, otwartą i inkluzyjną wystawę na świecie. Patrząc w przyszłość, mamy nadzieję dostrzec pewne kierunki przyszłej współpracy i planujemy pogłębić współpracę z chińskimi firmami w obszarach takich, jak zielona energia, zrównoważone rolnictwo i technologie medyczne. Współpraca gospodarcza Chin i Polski ma ogromny potencjał i zasługuje na dalsze i pełniejszy rozwój. Infrastruktura, logistyka, transport towarowy, współpraca w dziedzinie rolnictwa, współpraca regionalna, współpraca małych i średnich przedsiębiorstw, czysta energia, przedsiębiorczość i innowacje itp. mogą być nowymi punktami wzrostu w przyszłości – powiedział Andrzej Juchniewicz. (O.L.)

źródło: https://polish.cri.cn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *