Jedwabny Szlak: Różnorodność kulturowa i zrównoważony rozwój

W piątek, 18 czerwca w Hangzhou we wschodnich Chinach wystartował Tydzień Jedwabnego Szlaku. Druga edycja tego wydarzenia ma na celu zaprezentowanie dziedzictwa kulturowego starożytnego szlaku handlowego.

Także w piątek oficjalnie otwarto internetowe muzeum poświęcone Jedwabnemu Szlakowi, które prezentuje tysiące zabytków kultury, zebranych przez organizacje z 18 krajów wzdłuż starożytnej drogi.

Tematem tegorocznego Tygodnia Jedwabnego Szlaku, który jest drugą edycją wydarzenia, jest „Różnorodność kulturowa i zrównoważony rozwój”.

Idea

Tydzień Jedwabnego Szlaku został ustanowiony przez chińską społeczność, aby pielęgnować dziedzictwo kulturowe i uczcić rocznicę wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO „Jedwabnego Korytarza Chang’an-Tianshan” 22 czerwca 2014.

Pomysł organizowania corocznego „Tygodnia Jedwabnego Szlaku” pojawił się po raz pierwszy 21 czerwca 2019 r., kiedy Międzynarodowe Stowarzyszenie Badań nad Tekstyliami Jedwabnego Szlaku (IASSRT) i Komitet Muzeów Chińskiego Stowarzyszenia Muzeów wzdłuż Jedwabnego Szlaku, wspólnie zaproponowały „Inicjatywę Hangzhou na rzecz rozpowszechniania i promocji ducha Jedwabnego Szlaku”. Celem Inicjatywy było lepsze rozpoznanie i wykorzystanie treści i wartości Jedwabnego Szlaku oraz wzmocnienie ochrony miejsc i zabytków, poprzez coroczną, międzynarodową organizację różnych wydarzeń kulturalnych, rozpoczynających się w okolicach 22 czerwca.

Tegoroczny program obejmuje prezentację kultury akademickiej, seminaria, fora poświęcone dorobkowi badawczemu Jedwabnego Szlaku w ciągu ostatniego roku oraz wystawę tematyczną poświęconą roślinom i zwierzętom Jedwabnego Szlaku. W ramach międzynarodowej współpracy, wydarzenia Jedwabnego Szlaku odbędą się również w Xi’an (Shanxi), Lanzhou (Gansu) i Fuzhou (Fujian), a także we Francji, Włoszech i Belgii. Działania te obejmują mini-show zatytułowany „Od jedwabiu do jedwabnych szlaków”, inne wystawy tematyczne, transmisje na żywo oraz konferencje naukowe.

Wzajemna nauka dla przyszłej współpracy

Pierwsza edycja Tygodnia Jedwabnego Szlaku odbyła się w Hangzhou w dniach 19-24 czerwca 2020 r., pod hasłem „Wzajemna nauka dla przyszłej współpracy”

To właśnie wtedy zaprezentowano „Światową Mapę Jedwabnych Projektów”, wspieraną przez UNESCO. Projekt ma na celu zintegrowanie wszystkich zasobów i informacji o dziedzictwie jedwabiu oraz zaoferowanie przejrzystej i prostej platformy dla historii rozwoju jedwabiu, wymiany wzdłuż Jedwabnego Szlaku i produkcji przemysłu jedwabnego.

Organizatorzy zadeklarowali także wydanie „Corocznego raportu o dziedzictwie kulturowym Jedwabnego Szlaku”, dokumentu naukowego podsumowującego najważniejsze wydarzenia roku na Jedwabnym Szlaku.

W wydarzeniu wzięło udział ponad 200 muzeów i instytucji z Chin i z zagranicy, zarówno online, jak i offline. Różne tematy badawcze, transmisje na żywo i filmy wyświetlane na chińskich platformach społecznościowych zgromadziły blisko 200 milionów widzów.

Chang’an-Tian-shan

Jedwabne Szlaki były połączoną siecią szlaków łączących starożytne społeczeństwa Azji, Subkontynentu, Azji Środkowej, Zachodniej i Bliskiego Wschodu i przyczyniły się do rozwoju wielu wielkich cywilizacji świata. Stanowią one jedną z czołowych na świecie dalekobieżnych sieci komunikacyjnych, rozciągającą się na ponad 35 000 km wzdłuż określonych tras.

Korytarz Jedwabnego Szlaku Chang’an-Tian-shan, to jedna z głównych arterii historycznych Jedwabnych Szlaków, która otworzyła handel z Chin na zachód. Korytarz stał się pierwszym odcinkiem Jedwabnego Szlaku wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Transgraniczny korytarz handlowy, obejmujący około 5000 kilometrów w Chinach, Kazachstanie i Kirgistanie, był wykorzystywany od 2 wieku p.n.e. do 16 wieku n.e., i łączył miasta, narody i kultury w Azji Środkowej. Umożliwiał dalekosiężną wymianę handlową, religijną czy naukową. Trzydzieści trzy elementy wchodzące w skład sieci tras obejmują stolice i kompleksy pałacowe różnych imperiów i królestw Chanów, osady handlowe, buddyjskie świątynie jaskiniowe, starożytne ścieżki, pocztowce, przełęcze, wieże sygnalizacyjne, odcinki Wielkiego Muru, fortyfikacje, grobowce i budynki sakralne.

Źródło: Jedwabny Szlak: Różnorodność kulturowa i zrównoważony rozwój – Silk Road Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *