Chiny i Afryka. Zrównoważona współpraca i wspólna przyszłość

Na zakończonym niedawno ósmym Forum Współpracy Chińsko-Afrykańskiej (FOCAC), chiński przywódca Xi Jinping przedstawił propozycje budowania wspólnoty chińsko-afrykańskiej.

Zapowiedział wdrożenie „Dziewięciu programów” i nakreślił plan współpracy Chin z Afryką na najbliższe trzy lata, który w pełni odpowiada potrzebom Afryki i został ciepło przyjęty przez Afrykę.

Chiny będą solidarnie walczyć z pandemią COVID-19 by zaspokoić pilne potrzeby Afryki. Obecnie dostępność szczepionek COVID-19 w krajach afrykańskich jest niska, a ryzyko pandemii wysokie. Zamknięcie luki w immunizacji i rozwiązanie problemu nierówności w dystrybucji szczepionek jest najwyższym priorytetem.

Chiny będą współpracować z krajami afrykańskimi tak szybko, jak to możliwe, aby zorganizować dostawy szczepionek i pomóc krajom afrykańskim osiągnąć cel wyznaczony przez Unię Afrykańską polegający na szczepieniu 60 procent ludności Afryki do końca 2022.

W tym samym czasie Chiny wdrożą środki, takie jak realizacja 10 projektów medycznych i zdrowotnych dla krajów afrykańskich oraz wysłanie 1500 osób personelu medycznego i ekspertów zdrowia publicznego do Afryki.

Chiny będą promować transformację i unowocześnianie współpracy chińsko-afrykańskiej oraz zwiększać swoją zdolność do zrównoważonego rozwoju, ponieważ Afryka jest jednym z najbardziej podatnych na zmiany klimatu regionów.

Konieczna jest także obrona równości i sprawiedliwości oraz ochrona wspólnych interesów Chin, Afryki i innych krajów rozwijających się.

Źródło: Chiny i Afryka. Zrównoważona współpraca i wspólna przyszłość – Silk Road Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *