Największy na świecie statek dźwigowy „Tai Xing” wyruszył w pierwszy rejs

6 grudnia w mieście Jiangyin w prowincji Jiangsu w Chinach odbyła się ceremonia nadania imienia i przekazania pierwszego z czterech ciężkich statków o nośności 62 000 DWT, zamówionych przez Chinese-Polish Joint Stock Shipping Company (Chipolbrok).

Olbrzym, który otrzymał imię Tai Xing, 10 grudnia wyruszył do portu Penglai w prowincji Shandong, aby przewieźć prawie 90 000 metrów sześciennych sprzętu do produkcji energii wiatrowej dla Ekwadoru. Ładowność i pojemność tego statku jest prawie dwukrotnie większa niż głównych statków obecnych na rynku.

Tai Xing był budowany przez rok – prace rozpoczęły się oficjalnie w listopadzie 2020, a 12 miesięcy później statek przeszedł próby morskie. Kolejny zamówiony statek tej serii – Herbert – przechodzi już prace wykończeniowe. Ostatnia z czterech jednostek ma być gotowa w październiku 2022 roku.

Statki z serii Tai Xing mają po 199 metrów długości, ponad 32 metry szerokości, a ich zanurzenie przy pełnym załadunku wynosi 13,5 metra. Wyposażone są w cztery żurawie pokładowe, obsługujące pięć ładowni. Według azjatyckich mediów, statki z serii są największymi na świecie wielozadaniowymi jednostkami z własnymi dźwigami.

6 dekad współpracy Polska – Chiny

Założone 15 czerwca 1951 r. Chińsko-Polskie Towarzystwo Okrętowe SA Chipolbrok, było pierwszym międzynarodowym przedsięwzięciem w Chińskiej Republice Ludowej. Początkowo z 6 starymi statkami, Chipolbrok przekształcił się w korporację żeglugi oceanicznej z aktywami netto przekraczającymi 300 milionów USD, flotą 17 profesjonalnych statków do przewozu ciężkich ładunków o łącznej pojemności prawie 496 000 DWT oraz liniowców docierające do wszystkich głównych światowych portów.

Dzięki ponad 60-letniemu doświadczeniu w transporcie oceanicznym i stałej jakości usług, firma Chipolbrok zdobyła wysoką renomę w dziedzinie światowego transportu ładunków ciężkich, projektowych i drobnicowych. Jako pionier i prekursor w branży żeglugi oceanicznej w nowych Chinach, Chipolbrok wykształciła wielu specjalistów w dziedzinie żeglugi oceanicznej zarówno w Chinach, jak i w Polsce. Firmę wspiera międzynarodowy zespół zarządzania żeglugą oraz profesjonalna załoga podtrzymująca kulturę „poświęcenia, odpowiedzialności, innowacji i współpracy”, aby zapewnić segmentowane, profesjonalne i doskonałe rozwiązania dla transportu morskiego ciężkich ładunków i ładunków projektowych.

Siedziba firmy Chipolbrok znajduje się w Szanghaju w Chinach, a oddział w Gdyni.

Źródło: Największy na świecie statek dźwigowy „Tai Xing” wyruszył w pierwszy rejs – Silk Road Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *