Minister J.Dziedziczak o Dniu Polonii i Polaków za Granicą

Dziś bycie Polakiem świętuje około 60 milionów osób na całym świecie.

2 maja obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za Granicą – ustanowiony w 2002 roku przez Sejm, z inicjatywy Senatu w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach.

Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak mówił, że to dzień o niezwykłej symbolice. „On pokazuje, że bycie Polakiem, to nie tylko miejsce zamieszkania, nie tylko dokumenty, ale przede wszystkim to co mamy w sercu. To utożsamianie się z polską kulturą, z polską historią, z polską tradycją, z polskim językiem – tymi wszystkimi elementami, które sprawiają, że jesteśmy członkami wspólnoty narodowej. Ludzi, których możemy nazwać Polakami, osobami polskiego pochodzenia, jest na świecie około 60 milionów” – wyjaśnił minister Dziedziczak.

Jan Dziedziczak podkreślił, że aż jedna trzecia Polaków mieszka poza granicami Polski i dlatego 2 maja to dzień wyjątkowy. „To dzień, w którym szczególnie się z nimi łączymy, w kraju o nich pamiętamy, jesteśmy wdzięczni za ich zaangażowanie na rzecz Polski, za to, że pamiętają o Polsce, kultywują miejsca pamięci, czują się ambasadorami polskości, czują się osobami odpowiedzialnymi za sprawy polskie, za wizerunek Polski za granicą, za prawdę historyczną. Z kolei dla naszych rodaków za granicą jest to taki dzień szczególnej manifestacji swojej polskości” – dodał.

Jan Dziedziczak powiedział, że w tym roku 2 maja myśli Polaków są skierowane przede wszystkim w kierunku naszych rodaków żyjących na Białorusi i Ukrainie. „Nasi rodacy tam żyjący mają trudne chwile. Na Ukrainie, na Białorusi nie ma Polonii, są Polacy mieszkający w tych krajach. jest tak dlatego, że oni nigdy z tych krajów nie wyjechali, to granice się zmieniły i przez te wszystkie dramatyczne lata XX wieku, lata totalitaryzmów, oni trwali przy polskości, płacili za to niejednokrotnie bardzo wysoką cenę i dziś także są osobami przyznający mi się do polskości” – dodał.

Według danych polskiego rządu największa liczba przedstawicieli Polonii żyje w Stanach Zjednoczonych, gdzie w sondażu przeprowadzonym w 2012 roku polskie pochodzenie zadeklarowało 9 milionów 660 tysięcy osób. W Kanadzie mieszka ich około 1 miliona, a w Brazylii około półtora miliona.
Około miliona osób polskiego pochodzenia żyje w przestrzeni postradzieckiej na Białorusi około 300 tysięcy osób zaś na Ukrainie około 150 tysięcy osób.

Źródło: Minister J.Dziedziczak o Dniu Polonii i Polaków za Granicą (amerykapopolsku.com)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *