Polonia we Francji i w Niemczech obchodzi Święto Konstytucji 3 Maja

W polskich kościołach we Francji odprawiane są msze święte w intencji Ojczyzny. W Niemczech punktem kulminacyjnym obchodów jest Bieg Wolności w Berlinie.

W uroczystościach we Francji uczestniczą organizacje patriotyczne, polskie stowarzyszenia oraz przedstawiciele polskich władz. Z kolei obchody w Niemczech rozłożone są na kilka dni.

Do udziału w mszach świętych odprawianych z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, ale także przypadającej dzisiaj uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, zachęca Polska Misja Katolicka we Francji. Główne uroczystości odbędą się wieczorem w polskim kościele przy placu Zgody w Paryżu. Zostanie tam odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny z udziałem członków Stowarzyszenia Polskich Kombatantów we Francji.

Wczoraj podczas obchodów dnia Polaków za granicą życzenia do Polonii skierował ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu Jan-Emeryk Rościszewski. Podkreślił w nich, że wartości zawarte w Konstytucji 3 Maja są szczególnie ważne w kontekście wojny na Ukrainie. „To, że naród ukraiński dzisiaj powstał, że potrafi bronić tych wartości, zasad i wolności, to jest również duch naszej Konstytucji 3 maja, którą uchwalono ponad 230 lat temu.” – oświadczył polski ambasador we Francji.

Punktem kulminacyjnym obchodów Święta Konstytucji 3 Maja przez Polonię w Niemczech jest dzisiejszy Bieg Wolności w Berlinie, w którym nie zabraknie także ukraińskich akcentów. Udział wezmą w nim m.in. dzieci z Ukrainy, które uciekły przed rosyjskim agresorem i trenują obecnie w berlińskich klubach.

Dla niemieckiej Polonii Święto Narodowe 3 Maja jest wyjątkową okazją do przypomnienia sobie o trudach i ofiarach, jakie poniosła Rzeczpospolita wskutek rozbiorów u schyłku XVIII wieku. W czwartek w polskiej ambasadzie w Berlinie odbędzie się przyjęcie z udziałem podsekretarza stanu w MSW Bartosza Grodeckiego. W czasie przyjęcia zostaną pokazane obrazy Marii Prymaczenko, jednej z najbardziej znanych ukraińskich artystek XX wieku. Jej prace przywołują nietypowe skojarzenia, nawiązujące między innymi do strachu przed wojną.

Wczorajsze Święto Polonii i Polaków zostało zaś tradycyjnie przesunięte na sobotę. Przy ratuszu stołecznej dzielnicy Reinickendorf ponownie usłyszymy polską muzykę, a Niemcy i turyści będą mogli skosztować specjałów polskiej kuchni.

Źródło: Polonia we Francji i w Niemczech obchodzi Święto Konstytucji 3 Maja (polskieradio.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *