Holiganbet Sweet Bonanza Casibom İmajbet Jojobet
Evden eve nakliye eşya depolama buy threads likes deneme bonusu seo hizmeti ofis nakliyesi bonus veren siteler
czw.. wrz 28th, 2023

Liczi chińskie, zwane także śliwką chińską lub bliźniarką smaczną, to gatunek drzew tropikalnych z rodziny mydleńcowatych. Pochodzi z rejonu Kambodży, Wietnamu i Filipin, ale jest uprawiany w wielu krajach o ciepłym klimacie. Pierwsze wzmianki o tym owocu pochodzą z IV wieku, już wtedy był on cenionym łakociem w Państwie Środka.

Owoc liczi jest mały, z kolczastą twardą skórką, w kształcie kulistym lub lekko stożkowatym, z wyglądu trochę przypominający malinę lub truskawkę. Charakteryzuje się łagodnym słodko-kwaśnym smakiem, biało-perłowym, galaretkowatym miąższem i dużą pestką.

Przysmak cesarzy

Chropowate kulki pachnące różami były przysmakiem chińskich cesarzy, którzy uważali, że świeże liczi dodają im sił i poprawiają nastrój. Kłopot polegał na tym, że dwór cesarski leżał na północy, a drzewa liczi hodowano na południu, a owoc oderwany od gałązki psuje się błyskawicznie i w temperaturze pokojowej już po dwóch dobach traci smak i aromat. Dlatego zaufani kurierzy pędzili konno, bez wytchnienia dniem i nocą i przywozili liczi dla swoich władców, a bezpieczeństwo takiego transportu było sprawą wagi państwowej. Bez liczi władcy wpadali w zły nastrój i stawali się mniej odporni na infekcje. Dzisiaj owoc ten nadal uchodzi za skarb, a jego uprawa, zaliczana do podstawowych w sadownictwie chińskim.

Pierwszym Europejczykiem, który opisał liczi, był polski jezuita Michał Boym, w swojej Florze sinensis.

Czytaj więcej na Silk Road Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sweet bonanza casibom imajbet jojobet holiganbet