Od historii do dnia dzisiejszego: IX Konferencja w Bari „Bezpieczeństwo, legalność i rozwój: dialog włosko-polski”

Bardzo interesujące wydarzenie miało miejsce 17 czerwca w Palazzo del Prete w Bari – mowa tu o  IX edycji prestiżowego wydarzenia kulturalnego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Apulia Onlus.

Po długiej przerwie spowodowanej przez Covid, sezon ważnych wydarzeń w Apulii rozpoczął się od wzmocnienia kontaktów między Włochami a Polską, w szczególności  pomiędzy dwoma stolicami regionów: Bari i Lublinem, poprzez organizowanie inicjatyw kulturalnych mających na celu upowszechnienie historii, tradycji i potencjału gospodarczego obu naszych krajów.

To właśnie w Bari na targach LEVANTE w 2019 roku  Polska Izba Biznesowa we Włoszech zorganizowała z partnerami FOCUS DAY POLONIA, podczas którego  został podpisany list intencyjny pomiędzy miastami Bari i Lublin i już wtedy mówiono o potrzebie bezpośredniego lotu Bari – Lublin, który pozwoli na lepszą wymianę tak gospodarczą jak i naukowa czy kulturalną. Do tematu wrócono właśnie na tym evencie.

Konferencja w Bari uzyskała patronat prestiżowych gremiów i instytucji międzynarodowych i zgromadziła znakomitych prelegentów. Jak powiedział Leonardo D’Elia, prezes Stowarzyszenia Apulia Onlus rozpoczynając konferencję stosunki polsko-włoskie mają wielowiekową tradycję, jednak zawsze jest coś do zrobienia. Obecnie takim priorytetowym zadaniem byłoby uruchomienie połączenia lotniczego pomiędzy Bari a Lublinem, miastami partnerskimi – dałoby to niesamowite wsparcie w wymianie tak kulturowej jak i biznesowej. Ideę bezpośredniego lotu popierają instytucje kulturalne i biznesowe z obydwu państw, w tym zaproszeni na konferencję przedstawiciele Uniwersytetu w Bari ( w którego auli odbyła się konferencja) czy przedstawiciele miasta w osobie profesora Eugenio di Sciascio, vice prezydenta miasta Bari. W konferencji wzięli udział w formacie online Zbigniew Wojciechowski, wicemarszałek województwa lubelskiego i Krzysztof Stanowski z urzędu miasta w Lublinie.

W konferencji na żywo udział wzięła ambasador Anna Maria Anders, która w ciepłych słowach podkreśliła znaczenie stosunków polsko-włoskich dla obu narodów. Ambasador miała również przyjemność odebrać nagrodę Premio Apuglia „Gen.Sq. A Giovanni Mazzone z rąk córki generała Mazzone – dziennikarki Anny Mazzone.

Zgromadzeni na Sali Uniwersytetu w Bari  mogli wysłuchać bardzo interesujących prelekcji pokazujących jak  gęsto przeplatały się losy Polaków w historii włoskiej i odwrotnie. Profesor Nicola Neri, nawiązując do roli generała Andersa w historii XX wieku przypomniał też o innych walczących o wolność Włoch czy przedstawicielach Italii wspierających polskie dążenie do niepodległości w XIX wieku. Profesor Andrzej Kiejza przedstawił kwestię religii chrześcijańskiej i jej wpływu na świadomość dwóch narodów, a profesor Maria Dicosola pokazała Polskę poprzez problematykę konstytucji. Z kolej profesor Ferdinando Parente mówił o kwestiach związanych z niezależnością narodową a integracją europejską. Profesor Francesco Losurdo pokusił się o znalezienie czynników tak łączących jak i różnicujących południe Italii i Polski. Ewa Trzcińska, prezes Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech CAPI mówiła o relacjach ekonomicznych pomiędzy Polską w Włochami, szczególny nacisk kładąc na sektory już dobrze rozwinięte i sektory, w których drzemie duży potencjał. Całość konferencji moderował dziennikarz Manlio Triggiani.

Konferencja, która nawiązywała do poprzednich edycji, dostarczyła wszystkim wielu wzruszeń ( jak choćby odegranie hymnów polskiego i włoskiego przez orkiestrę złożoną z uczniów Instituto Comprensivo „Massari- Galilei” z Bari) ale także dostarczyła solidną porcję wiedzy, uświadamiając jak bogatą mamy wspólną przeszłość i jak wiele możemy zrobić tu i teraz.

W tym miejscu należą się specjalne podziękowania organizatorom imprezy – Stowarzyszeniu Apulia Onlus w osobach Leonardo D’Elia i Claudio D’Amato za włożoną pracę w perfekcyjne przygotowanie wydarzenia, które mamy nadzieję przyniesie wymierne korzyści dla obu państw. Stowarzyszenie Apulia Onlus zadbało także, aby  polskim gościom pokazać uroki i skarby Bari, co wywarło na zwiedzających ogromne wrażenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *