Tatrzański Park Narodowy chce wydzierżawić Kasprowy Wierch

Tatrzański Park Narodowy chce na 30 lat wydzierżawić „pod działalność narciarską” tereny na Kasprowym Wierchu. 

Z ogłoszenia zamieszczonego 25 lipca na stronie internetowej Parku można przeczytać, że TPN chce wydzierżawić przeszło 47 hektarów gruntów w rejonie Kasprowego Wierchu. Jest to przetarg otwarty, w którym może wziąć udział każdy. Cena minimalna, jaką Park chce uzyskać za każdy rok dzierżawy, to 1,7 mln zł. Przez 30 lat da to przyrodnikom dochód 51 mln, przy czym wartość opłaty miałby być waloryzowana co pięć lat na podstawie tego, jakie przychody będzie miała firma, która będzie prowadziła działalność narciarską na Kasprowym – tak więc może to być więcej.

Oferta TPN – czego nikt nie ukrywa – jest skierowana zasadniczo do jednej firmy — Polskich Kolei Linowych (PKL), które na Kasprowym od lat mają swoją kolejkę i wyciągi narciarskie.

Do tej pory TPN i PKL dogadywały się bezprzetargowo, na zasadzie umowy dwustronnej. Teraz, zdaniem TPN, z powodów prawnych jest to niemożliwe. PKL zamierza przystąpić do przetargu. Pytaniem otwartym na razie pozostaje to, czy istnieje ryzyko, czy do przetargu nie włączy się inna firma.

Fot. Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *