Wieliczka: Wystawa malarstwa Teofila Ociepki tylko do 31 sierpnia

Niezwykłe obrazy Teofila Ociepki można oglądać w Zamku Żupnym w Wieliczce tylko do 31 sierpnia 2022 r. Wystawa „Ze snu czy z ducha? Fantastyczne malarstwo Teofila Ociepki” prezentuje pięćdziesiąt prac uznanego na świecie i jednego z najsłynniejszych polskich malarzy naiwnych. Są wśród nich także obrazy dotychczas niepokazywane.

Oryginalne obrazy Teofila Ociepki wypełnia fantastyczny świat pełen baśniowych krajobrazów, stworów i barw. Bazyliszki, uskrzydlone konie, duchy i błękitne zwierzęta z Saturna oraz niezwykła, bujna roślinność przyciągają wzrok, fascynują i urzekają. Koło tych obrazów nie da się przejść obojętnie.

Fantastyczne zwierzęta stały się inspiracją do zorganizowania pokazu przyrodniczego wprowadzającego w świat smoków i dinozaurów. Jest dostępny codziennie do 31 sierpnia 2022 r. Pasjonującą historię prezentowanych zwierząt przedstawi Piotr Witalis z Muzeum Żup Krakowskich w dniach 28, 30 i 31 sierpnia: dla dzieci o godzinie 10.00 i 11.00 a dla dorosłych o godzinie 13.00 i 14.00.

28 sierpnia o godz. 15.00 wystawę można zwiedzać z kuratorką wystawy Klementyną Ochniak-Dudek. Rezerwacja przez formularz na www.muzeum.wieliczka.pl

Wystawa została zorganizowana przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Muzeum Śląskie w Katowicach.

Wystawa prezentuje prace Teofila Ociepki ze zbiorów: Muzeum Śląskiego w Katowicach, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, Biblioteki Śląskiej w Katowicach, Kolekcji Macieja Balceraka, Kolekcji Leszka Macaka, Kolekcji Aldony i Wojciecha Olejników, Kolekcji Mirosławy i Zbigniewa Pawłowskich.

Patroni medialni: TVP Kultura, Art Info, TVP Kraków, Radio Kraków.

Zamek Żupny w Wieliczce jest otwarty:
Wtorek – niedziela 9.00 – 20.00 (ostatnie wejście 30 minut przed zamknięciem)
W niedzielę zwiedzanie zamku i wystawy czasowej z przewodnikiem (w ramach biletu wstępu) – godz. 11.00, 12.00, 13.00 i 14.00 (formularz zgłoszeniowy www.muzeum.wieliczka.pl)
Poniedziałek: nieczynny
Sobota: wstęp wolny

Fot. D. Kołakowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *