Wizyta Xi Jinpinga w Kazachstanie i Uzbekistanie w ramach współpracy regionalnej

Przywódca Chin Xi Jinping weźmie udział w 22. posiedzeniu Rady Szefów Państw Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SCO) w uzbeckim mieście Samarkanda, a od środy do piątku złoży wizytę państwową w Kazachstanie.

W tym roku mija 30. rocznica stosunków chińsko-kazachstańskich.

We wtorek w gazecie „Kazachska Prawda” opublikowano artykuł podpisany przez prezydenta Chin Xi Jinpinga i zatytułowany „Buduj przyszłość, aby poczynić postępy w stosunkach chińsko-kazachstańskich”.

W artykule Xi powiedział, że „stosunki Chiny-Kazachstan od dawna mają solidne podstawy. Powinniśmy pielęgnować to ciężko wywalczone osiągnięcie i ciężej pracować, aby kontynuować sprawę przyjaźni między naszymi dwoma krajami”.

„Artykuł zrobił na mnie ogromne wrażenie. Był tak globalny, pełen głębokich przemyśleń” – powiedział Serik Korzhumbayev, redaktor naczelny gazety Delovoy Kazakhstan. „Prezydent Xi nakreślił kierunki dalszego rozwoju i wzmocnienia stosunków dwustronnych”.

Przywołując Pas Gospodarczy Jedwabnego Szlaku, zainicjowany przez Xi w przemówieniu wygłoszonym na Uniwersytecie Nazarbajewa w Kazachstanie w 2013 r., przewodniczący Partii Ludowej Kazachstanu Yermukhamet Ertysbayev powiedział, że „da to potężny dodatkowy impuls dla rozwoju społeczno-gospodarczego ogromnego regionu międzykontynentalnego od Oceanu Spokojnego, przez Bałtyk, po Morze Śródziemne”.

„Ta wizyta jest pierwsza od pięciu lat. Jest to symboliczne w tym sensie, że w tym roku przypada 30. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych (między dwoma krajami). To bardzo ważny kamień milowy” – powiedział Timur Szaimergenow, zastępca dyrektora Biblioteki Pierwszego Prezydenta Republiki Kazachstanu.

Shaimergenov wyraził nadzieję, że wizyta przyczyni się do ułatwienia realizacji konsensusu osiągniętego między dwoma krajami i promowania współpracy Pasa i Szlaku.

Gulnar Shaimergenova, dyrektor China Studies Center w Kazachstanie, powiedziała, że ​​wizyta Xi pokazuje, że Chiny przywiązują dużą wagę do relacji z Kazachstanem i da silny impuls do dalszego pogłębiania relacji dwustronnych.

W artykule Xi powiedział: „w tym roku przypada 30. rocznica stosunków dyplomatycznych Chin i Uzbekistanu. W ciągu ostatnich trzech dekad gigantyczne drzewo naszych relacji zapuściło korzenie i stało się bardziej żywiołowe. Oba kraje szanują się nawzajem, wspierają dobre sąsiedztwo, wzmocniona solidarność i dążenie do obopólnych korzyści. Współpraca na całym świecie przyniosła konkretne rezultaty”.

Abduvali Saibnazarow, uzbecki ekspert ds. społeczno-politycznych, powiedział, że artykuł Xi zawiera sposoby rozwiązania niektórych problemów społecznych, które Uzbekistan będzie musiał zbadać w dalszej współpracy z Chinami, np. w zakresie ograniczania ubóstwa.

„Prezydent Mirzijojew wielokrotnie powtarzał, że Uzbekistan będzie współpracował z Chinami w zakresie ograniczania ubóstwa” – dodał.

Gulshada Urazalieva, profesor nadzwyczajny Uzbeckiego Uniwersytetu Narodowego, powiedziała, że ​​interesuje ją przede wszystkim wzmocnienie wymiany kulturalnej i międzyludzkiej między Uzbekistanem a Chinami.

Profesor oczekuje, że oba kraje będą nadal rozszerzać współpracę w obszarach, w tym wymiany między kobietami, i „wspólnie budować wspaniałą przyszłość dla narodu chińskiego i uzbeckiego”.

źródło: Silk Road Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *