Ochrona użytków zielonych poprawia życie mongolskich pasterzy

Ting Bater, urodzony w 1955 roku w Hohhot, stolicy Autonomicznego Regionu Mongolii Wewnętrznej w północnych Chinach, opuścił rodzinne miasto po ukończeniu szkoły średniej i rozpoczął pracę w Sarultuya Village of Abag Banner w 1974 roku.

W etnicznym języku mongolskim Sarultuya oznacza „jasny blask”. Ale Ting pamięta, że w tamtych czasach życie tam wcale nie było jasne.

Jurty, w których mieszkali pasterze, były słabo oświetlone i często podarte lub połatane. Wiele gospodarstw domowych nie miało nawet przyzwoitej pościeli.

Mimo ubóstwa mieszkańcy wioski podzielili się z nim swoim najlepszym jedzeniem i przyjęli ciepło i serdecznie. Od tego czasu jego determinacja, by pomóc pasterzom prowadzić dobre życie, stała się silniejsza.

Młody Ting szybko przystosował się do pasterskiego życia, zaangażował się także w działalność społeczną. W wieku 21 lat wstąpił do Komunistycznej Partii Chin (KPCh), a w 1993 roku zaczął pracować jako sekretarz partii Sarultuya Village.

Położona na północno-zachodnim skraju Hunshandake Sandland, Sarultuya Village znajduje się w delikatnym środowisku ekologicznym. Przez lata Ting przewodził w sadzeniu drzew na obszarach o dużym pustynnieniu, budując rezerwat cyprysów piaskowych.

W 1998 roku zaproponował hodowlę bydła zamiast owiec, aby ograniczyć pustynnienie.

W 2010 roku, przy wsparciu władz lokalnych, w pobliżu domu Tinga wybudowano ośrodek szkoleniowy dla rolników i pasterzy.

Jego zaangażowanie i determinacja przyniosło ogromną poprawę warunków życia mieszkańców regionu, a dbałość o użytki zielone stała się sposobem na zarobek i wyjście ze skrajnego ubóstwa.

Jako wzór ciężkiej pracy, który spędził dziesięciolecia pomagając poprawić życie pasterzy na obszarach przygranicznych, Ting otrzymał w 2021 r. Medal 1 lipca, najwyższe wyróżnienie w KPCh.

Ting jest delegatem na zbliżający się XX Kongres Narodowy Komunistycznej Partii Chin.

W przyszłości planuje nadal poświęcać się ochronie środowiska i rewitalizacji wsi. „Będę współpracować z innymi pasterzami, aby chronić łąki i pracować nad lepszym życiem”.

źródło: Silk Road Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *