a&o Hostels otrzymuje prestiżową ocenę od Sustainable Fitch

Grupa budżetowa a&o z siedzibą w Berlinie jest pierwszą siecią hosteli na świecie, która otrzymała ocenę ESG 2 od renomowanej agencji ratingowej Sustainable Fitch. a&o osiąga drugą najlepszą możliwą ocenę.

Dla założyciela i dyrektora generalnego Olivera Wintera „najwyższy wynik w zakresie zrównoważonego rozwoju” jest przede wszystkim motywacją.

– Ocena Sustainable Fitch to znaczący krok na naszej ścieżce do zerowej emisji netto”. Już w 2025 roku a&o chce być pierwszą w Europie bezemisyjną siecią hosteli. Obecnie z emisją około 5,8 kilograma CO2 na nocleg, a&o już dziś wyznacza standardy – powiedział Oliver Winter.

Według Wintera, wynik analizy przeprowadzonej przez Sustainable Fitch jest wyrazem uznania dla „znaczących, trwałych i skutecznych wysiłków całej firmy, aby razem jako zespół przyczynić się do odpowiedzialnego podróżowania w przyszłości”. Oprócz kryteriów środowiskowych, Sustainable Fitch uwzględnia w swojej ocenie również segmenty społeczne i administracyjne.

W 2015 roku firma a&o zaczęła mierzyć swój ślad węglowy i wyemitowała około 8,5 kilograma CO2 na gościa/nocleg. Od tego czasu emisje zostały zmniejszone o ponad trzy kilogramy, głównie dzięki przejściu na zieloną energię elektryczną (prąd i gaz) oraz licznym środkom oszczędzania wody i konwersji wszystkich świateł na diody LED, a także dostawom i przejściu floty pojazdów na pojazdy hybrydowe.

Od założenia firmy prawie 23 lata temu, a&o angażuje się w odpowiedzialne korzystanie z zasobów. Od tego czasu wdrożono wiele pomysłów i sugestii pracowników dotyczących zmniejszenia zużycia energii. Ocena Sustainable Fitch oprócz aspektów ekologicznych obejmuje również obszary działania w sferze społecznej i ładu korporacyjnego. Analiza prowadzi m.in. do następujących wniosków:

  • Środowisko: cel zmniejszenia śladu węglowego do 3 kilogramów do 2025 r. stawia a&o „na pozycji lidera w zakresie ochrony klimatu w sektorze nieruchomości”; podkreśla się między innymi strategię rozwoju a&o poprzez nabywanie istniejących nieruchomości;
  • Społeczność: różnorodność jako wartość korporacyjna jest szeroko wdrażana: 800 pracowników z 59 krajów jest częścią zespołu a&o; udział zatrudnionych kobiet jest na poziomie ponad 52%.

– Chcemy więcej. Im dalej idziemy, tym bardziej pilne stają się zarówno nasze potrzeby jak i oczekiwania względem oszczędności. Największe wyzwania dotyczą obecnie łańcucha dostaw: m.in. chcemy więcej „zielonych” usług pralniczych i więcej lokalnej żywności – mówi Anne Spanjersberg, dyrektor HR i ESG w a&o.

a&o Hostels jest członkiem Warszawskiej Izby Gospodarczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *