Mamy to! Będzie przedmiot nauczania Edukacja zdrowotna

Program edukacji zdrowotnej – Miasta Zdrowia zrodził się podczas organizacji Festiwali Chlebów Świata, Owoców i Warzyw Świata, Słodyczy Świata, Festiwalu Zup Świata i innych.

Przygotowując się do organizacji tych Festiwali odkryliśmy oczywistą oczywistość, że jedzenie to tak naprawdę lekarstwo dla naszego organizmu. Odkryliśmy też i inną smutną prawidłowość, że najczęściej na naszym stole gości żywność,  w tym napoje wysoko przetworzone, które są systematyczną trucizną.

Zachwyceni postępem technologicznym pomijamy wielowiekowe prawdy o naszym życiu. Możemy zmienić technologię, możemy udoskonalić każdą dziedzinę życia. Nie możemy jednak zmienić potrzeb naszego organizmu, prawideł utrzymania życia w zdrowiu. Z jednaj strony zachwycamy się rozwojem w każdej dziedzinie, z drugiej nie dbamy o nasz dobrostan.

Zachodzi konieczność reedukacji jak żyć, co jeść? Dzięki tej świadomości, wraz ze specjalistami powołaliśmy Fundację Miasto Zdrowia której celem jest edukacja w tym zakresie.

Te doświadczenia pozwoliły mi na skierowanie apelu w 2021 roku do Ministra Czarnka, by nie wprowadzał przedmiotu Historia i teraźniejszość a konieczny przedmiot Profilaktyka i teraźniejszość (https://wig.waw.pl/profilaktyka-i-terazniejszosc/).

Kilka tygodni temu została odrzucona inicjatywa poselska skierowana do Pani Nowackiej Ministra Edukacji, by wprowadzić do szkół lekcje o zdrowiu. Wystosowaliśmy do Pani Minister Edukacji kolejny apel o ponowne przeanalizowanie problemu związanego z koniecznością wprowadzenia takiego przedmiotu (https://wig.waw.pl/apel-do-minister-edukacji-barbary-nowackiej/).

I jak się okazuje MAMY TO!!! Edukacja zdrowotna będzie w szkołach od 2025 roku. W czasie wspólnej konferencji prasowej Minister Edukacji Barbara Nowacka, Minister Zdrowia Izabela Leszczyna oraz Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras ogłosili inaugurację prac nad nowym przedmiotem szkolnym pn. Edukacja zdrowotna. Przedmiot będzie nauczany w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych od września 2025 roku (https://www.gov.pl/web/edukacja/edukacja-zdrowotna-w-szkolach-od-2025-roku-ruszaja-prace-przygotowawcze).

Teraz czas na mądre przygotowanie programu tego przedmiotu.

Liczymy na Państwa wsparcie w dalszych inicjatywach w tym zakresie. Prosimy Was o propozycję co do zakresu tematycznego przedmiotu Edukacja zdrowotna.

Włączamy się w pracę dla dobra dzieci, młodzieży, dla dobra nas samych, bo to i my powinniśmy wrócić do źródeł  życia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *