24 sierpnia 2023 r. rząd Japonii jednostronnie rozpoczął zrzut do morza skażonej radioaktywnie wody z elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi. Chiny, jako jeden z najważniejszych interesariuszy, stanowczo sprzeciwiają się takiemu nieodpowiedzialnemu działaniu.
Odpowiedzialne resorty obu krajów przeprowadziły ostatnio wiele rund konsultacji w tej sprawie i osiągnęły następujący konsensus:
1. Strona japońska dała jasno do zrozumienia, że będzie sumiennie wypełniać swoje zobowiązania wynikające z prawa międzynarodowego, dołoży wszelkich starań, aby uniknąć negatywnego wpływu na ludzi i środowisko oraz będzie nadal przeprowadzać oceny wpływu na środowisko morskie i ekologię morską.
2. Opierając się na obawach Chin i wszystkich innych zainteresowanych stron, Japonia z zadowoleniem przyjmuje ustanowienie długoterminowego międzynarodowego monitorowania w ramach MAEA, obejmującego kluczowe aspekty zrzutu do morza, i zapewni skuteczny udział Chin i wszystkich innych zainteresowanych stron w tym procesie, jak również wdrożenie niezależnego pobierania próbek i monitorowania oraz analiz laboratoryjnych i porównań przez kraje uczestniczące.
3. Obie strony uzgodniły, że będą kontynuować konstruktywny dialog oparty na nauce i odpowiedzialnym podejściu do środowiska ekologicznego oraz życia i zdrowia ludzi, a także odpowiednio zajmą się kwestiami związanymi z zrzutami.
4. Strona chińska wskazała, że zgodnie z odpowiednimi chińskimi ustawami i przepisami oraz regulacjami WTO Chiny podjęły pilne tymczasowe środki zapobiegawcze w odniesieniu do produktów wodnych pochodzących z Japonii. Po skutecznym uczestnictwie w długoterminowym międzynarodowym monitorowaniu w ramach Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz wdrożeniu działań monitorujących, takich jak niezależne pobieranie próbek przez kraje uczestniczące, Chiny zaczną dostosowywać odpowiednie środki w oparciu o dowody naukowe i stopniowo wznowią import produktów wodnych z Japonii, które spełniają przepisy.
źródło: polish.cri.cn