Igrzyska Olimpijskie w Pekinie okazją do rozwiązania różnic poprzez dialog

Zgromadzenie Ogólne ONZ zaapelowało o zachowanie pokoju olimpijskiego w związku ze zbliżającą się zimową Olimpiadą w Pekinie.

Rezolucja poświęcona temu tematowi została przyjęta przez 173 członków organizacji na 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

Wezwano w niej do zachowania rozejmu olimpijskiego, począwszy od siedmiu dni przed rozpoczęciem igrzysk, aż do siedmiu dni po zakończeniu pekińskiej Paraolimpiady.

Podczas wtorkowego briefingu prasowego rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chin, Zhao Lijian zauważył, że dokument ten podkreśla znaczenie współpracy między państwami członkowskimi, a także zaznacza ważną rolę Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego czy Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego. Rzecznik zaznaczył też, że igrzyska w Pekinie powinny być wykorzystane do rozwoju i promocji takich pojęć jak: pokój, tolerancja czy wspólne porozumienie.

Wypowiedź Zhao Lijiana była odpowiedzią na list sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa, w którym zaapelował do wszystkich krajów o przestrzeganie rozejmu olimpijskiego podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Chiny z zadowoleniem przyjmują i zdecydowanie popierają stanowisko szefa ONZ, powiedział Zhao. Dowodzi to silnego zaufania społeczności międzynarodowej do pomyślnego zorganizowania przez Chiny Zimowych Igrzysk Olimpijskich i łączy wielką solidarność ludzi na całym świecie.

Poprzez sport Chiny wniosły swój wkład w ochronę pokoju na świecie, promowanie rozwoju wszystkich krajów i umacnianie przyjaźni między ludźmi.

Chiny mają pewność, że będą współpracować ze wszystkimi stronami, aby wspólnie praktykować olimpijskiego ducha i wykorzystać Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie jako okazję do wprowadzenia w spokojną i lepszą przyszłość, powiedział Zhao.

„Jesteśmy przekonani, że wraz z MKOl i innymi stronami dostarczymy proste, bezpieczne i wspaniałe Igrzyska” – powiedział.

Rzecznik powitał również kambodżańskiego króla Norodoma Sihamoniego

i przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego Republiki Korei (ROK) Park Byeong-seuga, którzy wezmą udział w ceremonii otwarcia igrzysk 4 lutego.

Rozejm olimpijski posiada 3000-letnią tradycję, sięgającą starożytnej Grecji. Ekechejria została ustanowiona po to, aby umożliwić udział w igrzyskach olimpijskich sportowcom i widzom z wiecznie skonfliktowanych ze sobą greckich miast.

Źródło: Igrzyska Olimpijskie w Pekinie okazją do rozwiązania różnic poprzez dialog – Silk Road Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *