Chiny publikują raport w sprawie programu kosmicznego

Biuro Informacyjne Rady Państwa Chin opublikowało w piątek raport na temat programu kosmicznego kraju.

Publikacja zatytułowana „Chiński program kosmiczny: perspektywa 2021” przedstawia cele, zasady, polityki i środki Chin oraz sposób myślenia oparty na współpracy w eksploracji kosmosu. Podsumowuje osiągnięcia Chin w dziedzinie nauki o kosmosie, technologii kosmicznej i zastosowań kosmicznych.

„Przemysł kosmiczny jest krytycznym elementem ogólnej strategii narodowej, a Chiny podtrzymują zasadę eksploracji i wykorzystania przestrzeni kosmicznej w celach pokojowych” – czytamy w raporcie.

Do głównych osiągnięć chińskiego przemysłu kosmicznego od 2016 roku należą: stała poprawa infrastruktury kosmicznej, ukończenie i eksploatacja Satelitarnego Systemu Nawigacji BeiDou (BDS), ukończenie systemu obserwacji Ziemi o wysokiej rozdzielczości, zakończenie trzyetapowego programu eksploracji Księżyca, pierwsze etapy budowy stacji kosmicznej, a także lądowanie i eksploracja Marsa przez Tianwen-1.

Chiny zapraszają wszystkie kraje do prowadzenia pogłębionej wymiany i współpracy w przestrzeni kosmicznej, na podstawie równości, wzajemnych korzyści, pokojowego wykorzystania i rozwoju.

Jest to piąty raport Chin dotyczący działań w przestrzeni kosmicznej, poprzednie publikowano w latach 2000, 2006, 2011 i 2016.

Źródło: Chiny publikują raport w sprawie programu kosmicznego – Silk Road Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *