Holiganbet Sweet Bonanza Casibom İmajbet Jojobet
Evden eve nakliye eşya depolama buy threads likes deneme bonusu seo hizmeti ofis nakliyesi bonus veren siteler
pon.. wrz 25th, 2023

To odkrycie jest wielkim sukcesem polskich naukowców. Zespół ekspertów z Uniwersytetu Warszawskiego odkrył na terenie stanowiska archeologicznego w Sakkarze w Egipcie grobowiec sprzed 4,3 tys. lat. Niezwykłego odkrycia dokonano tuż obok najstarszej piramidy świata. Okazało się, że w grobowcu spoczywa jeden z urzędników faraona Userkare, który pochodził z VI dynastii.

Archeolodzy z Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego odnaleźli grobowiec na wschodnim brzegu tzw. ”Suchej Fosy”, czyli ogromnego rowu, który otaczał najstarszą piramidę w Egipcie (Piramida Schodkowa wzniesiona ok. 4700 lat temu).

Naukowcom udało się zidentyfikować spoczywającego tam mężczyznę dzięki odczytaniu hieroglifów, które zostały wykute na fasadzie grobowca. Nosił on imię Mehczeczi.

– Na razie odsłoniliśmy tylko fasadę kaplicy, wnętrze czeka na najbliższą kampanię wykopaliskową. Zapewne dzięki dobrej posadzie Mehczeczi mógł zatrudnić sprawną ekipę rzemieślników, bo jego kaplica jest ozdobiona reliefami wyjątkowej urody – powiedział w wywiadzie dla PAP naukawpolsce.pl prof. Kamil O. Kuraszkiewicz, który jest szefem polsko-egipskiej misji archeologicznej.

Grobowiec sprzed tysięcy lat. Urzędnik faraona

Naukowcy z inskrypcji na fasadzie grobowca dowiedzieli się także nieco więcej o funkcji Mehczecziego w starożytnym Egipcie. Okazało się, że był on blisko faraona i miał wiedzę na temat dokumentów władcy.

– Można przypuszczać, że w przypadku tego tytułu chodzi raczej nie tyle o kategorię dokumentów, ile o dostęp do etapu ich powstawania. Możliwe, że miał wgląd w dokumenty, które powstają w królewskiej kancelarii przed ich ogłoszeniem. Ale to tylko domysł, bo dla czasów, o których rozmawiamy, mamy niewiele informacji – przekazał PAP prof. Kuraszkiewicz.

Polscy naukowcy w Sakkarze

Archeolodzy planują teraz zbadanie wnętrza kaplicy i grobowca. Są bardzo zadowoleni i jednocześnie zaskoczeni, jak dużą wiedzę udało się uzyskać, analizując samą jego fasadę. Są pewni, że we wnętrzu kryje się mnóstwo informacji, które odkryją historię starożytnego Egiptu.

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego prowadzą badania archeologiczne w Sakkarze i rejonie ”Suchej Fosy” już od 1987 roku. Pierwszym kierownikiem polskiej misji badawczej w Egipcie był prof. Karol Myśliwiec. W 2016 roku zastąpił go na tym stanowisku prof. Kamil Kuraszkiewicz.

Polscy archeolodzy mogą poszczycić się wieloma sukcesami. Ponad dwadzieścia kampanii badawczych pozwoliło odkryć m.in. dwa cmentarzyska.

Źródło: Wielki sukces Polaków. Niezwykłe odkrycie w Egipcie sprzed 4,3 tys. lat – WP Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sweet bonanza casibom imajbet jojobet holiganbet