Zielone Igrzyska

Zimowe Igrzyska w Pekinie są pierwszymi w historii, które zasilają wszystkie swoje obiekty zieloną energią elektryczną i pierwszymi w historii, w których masowo zastosowano technologię wytwarzania lodu z dwutlenku węgla.

Obiekty, na których ma miejsce rywalizacja znajdują się w trzech strefach: w Pekinie, w regionie Yanqing oraz w regionie Zhangjiakou.

Stadion Narodowy w Pekinie to miejsce ceremonii otwarcia i zamknięcia Igrzysk, a także gospodarz zawodów big air w snowboardzie i narciarstwie dowolnym oraz wszystkich dyscyplin, które zostaną rozegrane na lodzie: łyżwiarstwa szybkiego, łyżwiarstwa figurowego, short tracku, curlingu, olimpijskiego turnieju w hokeju na lodzie.

Yanqing to górzyste przedmieście Pekinu. Obiekty sportowe w tej miejscowości są przygotowane przede wszystkim pod zawody ślizgowe – saneczkarstwo, bobsleje, skeleton, a także narciarstwo alpejskie.

Zhangjikou, położony ok. 200 km na północny zachód od stolicy Chin jest popularnym ośrodkiem narciarskim. W tym obszarze odbędzie się większość zawodów snowboardowych i narciarskich. Zhangikou posiada jedne z najlepszych w Chinach zasobów wiatrowych i słonecznych. Odnawialne źródła energii stanowią prawie połowę produkcji energii elektrycznej. Komitet Organizacyjny Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie zadbał, aby igrzyska były neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla.

Organizatorzy opracowali kompleksowy plan, aby w pełni wykorzystać istniejące już obiekty, promując jednocześnie standardy ekologicznego budownictwa. Yanqing i Zhanjiakou skorzystają z dziedzictwa olimpijskiego w zakresie transportu publicznego i budynków infrastruktury miejskiej.

Jak informują chińskie media państwowe, podczas igrzysk olimpijskich ponad 85 procent pojazdów publicznego transportu ma zasilanie bateriami, wodorowymi ogniwami paliowymi lub gazem ziemnym.

Wykorzystanie zielonej energii elektrycznej podczas zimowych igrzysk w Pekinie w 2022 roku jest pozytywnym działaniem w odpowiedzi na zrównoważone wymagania olimpijskiej agendy 2020 i nowych przepisów. Igrzyska zdecydowanie odegrają ważną rolę w rozwoju chińskiego przemysłu czystej energii.

Źródło: Zielone Igrzyska – Silk Road Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *