Chiny – Niger. Współpraca międzynarodowa

Podczas 48. sesji Rady Ministrów Spraw Zagranicznych Organizacji Współpracy Islamskiej, która odbyła się w stolicy Pakistanu, minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Nigru Hassoumi Massaoudou.

Wang powiedział, że Chiny i Niger cieszą się solidnym wzajemnym zaufaniem i przyjaźnią i zawsze mocno wspierają się w kwestiach dotyczących swoich podstawowych interesów.

Odnotowując, że oba kraje były świadkami pogłębienia współpracy gospodarczej i handlowej oraz płynnej realizacji kluczowych projektów, Wang powiedział, że Chiny są gotowe do wdrażania ustaleń 8. Konferencji Ministerialnej Forum Współpracy Chińsko-Afrykańskiej w Nigrze.

Chiny mają nadzieję, że Niger wesprze Globalną Inicjatywę Rozwoju, zbuduje większy międzynarodowy konsensus i przyspieszy wdrażanie Agendy ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030, dodał Wang.

Ze swojej strony Massaoudou powiedział, że Globalna Inicjatywa Rozwoju zaproponowana przez chińskiego przywódcę jest wizjonerska i ma zdecydowane poparcie Nigru.

Chiny zawsze oferowały Nigrowi pomoc na czas, jako pierwsze odpowiedziały też na prośbę Nigru o wsparcie w obliczu COVID-19, dostarczając partię szczepionek, o czym Niger zawsze będzie pamiętał.

Dodał, że Niger chce pogłębić swoją przyjaźń z Chinami, ważnym partnerem gospodarczym i handlowym oraz przyspieszyć rozwój gospodarczy i zwiększyć swoją międzynarodową konkurencyjność przy wsparciu Chin.

Minister spraw zagranicznych Nigru przedstawił również sytuację bezpieczeństwa w regionie Sahelu i wyraził nadzieję na wzmocnienie mechanizmu współpracy w zakresie bezpieczeństwa regionalnego.

Źródło: Chiny – Niger. Współpraca międzynarodowa – Silk Road Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *