Gigafabryka w Sunderland. Japonia, Wielka Brytania i Chiny łączą siły

Stowarzyszenie Producentów i Dystrybutorów Silników, wiodąca organizacja brytyjskiego sektora motoryzacyjnego przeprowadziło analizę, z której wynika, że ​​od 2011 r. producenci zainwestowali 10,8 miliarda funtów (około 14,2 miliarda dolarów) w brytyjskie pojazdy elektryczne i akumulatory.

Mike Hawes, dyrektor generalny Stowarzyszenia, w wywiadzie dla agencji Xinhua powiedział, że Chiny – największy na świecie producent i rynek nowych pojazdów elektrycznych, odgrywają wiodącą rolę w globalnej elektryfikacji przemysłu samochodowego.

Chiny inwestują również w Wielkiej Brytanii, szczególnie w zakresie badań i rozwoju, a coraz częściej dotyczy to elektryfikacji – powiedział Hawes. Jest to coś, nad czym oba kraje chciałyby popracować, ponieważ zapewnienie mobilności bezemisyjnej jest potrzebą całego świata.

Hawes zauważył, że wzorowym przykładem międzynarodowego, wspólnego dążenia do niskoemisyjności jest porozumienie chińskiej fabryki akumulatorów Envision Group z japońskim Nissanem. Celem porozumienia jest budowa „gigafabryki” w Sunderland, mieście portowym w Anglii.

Gigafabryka o pojemności 9 GWh będzie częścią partnerstwa o wartości 1 miliarda funtów (około 1,3 miliarda dolarów) z Nissan UK i Radą Miasta Sunderland, w celu stworzenia centrum pojazdów elektrycznych.

Hawes zwrócił uwagę, że Wielka Brytania i Chiny mają „dobre podstawy” we współpracy.

Wielka Brytania jest rynkiem konkurencyjnym. Widzimy coraz więcej chińskich marek wchodzących na rynek brytyjski, a brytyjskie firmy również zainwestowały w Chinach wokół produkcji i wprowadzenie brytyjskich marek do Chin, powiedział ekspert.

Źródło: Gigafabryka w Sunderland. Japonia, Wielka Brytania i Chiny łączą siły – Silk Road Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *