RCEP zwiększa wymianę handlową między krajami członkowskimi

Umowa o wolnym handlu – Regionalne Kompleksowe Partnerstwo Gospodarcze (RCEP), największa do tej pory umowa o wolnym handlu na świecie, obejmuje 10 państw członkowskich Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) i jego pięciu partnerów: Chiny, Japonię, Republikę Korei, Australię i Nową Zelandię.

Umowa weszła w życie 1 stycznia 2022 r. Zgodnie z jej zapisami, w ciągu 20 lat zniesionych zostanie 90 proc. ceł między 15 krajami Azji Wschodniej i Pacyfiku.

Kraje RCEP odpowiadają za około 30 procent światowego produktu krajowego brutto i ludności. Ponad 90 proc. handlu towarami między państwami członkowskimi będzie stopniowo zwalniane z ceł.

Oprócz obniżenia ceł, pakt o wolnym handlu odgrywa również pozytywną rolę w poszerzaniu dostępu do rynku dla inwestycji, harmonizacji zasad i przepisów, usprawnianiu procedur celnych oraz ustanawianiu standardowych zasad dotyczących rozwoju handlu elektronicznego oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Według prognoz Bloomberg Economics, przedstawiających potencjalny wzrost PKB w 39 państwach do 2050 r., Chiny już w 2035 r. wyprzedzą Stany Zjednoczone i będą największą gospodarką świata. Indie natomiast zostaną trzecią co do wielkości gospodarką świata przed 2033 r.

Źródło: RCEP zwiększa wymianę handlową między krajami członkowskimi – Silk Road Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *