Autonomiczne taksówki wyjadą na chińskie ulice

Wygląda jak zwyczajny samochód, jednak uważniejsze oko wychwyci, że nie ma w nim… kierowcy! Auto przyjedzie pod wskazany adres i zawiezie pasażera dokładnie tam, gdzie sobie zażyczy. Wystarczy odpowiednia aplikacja i gotowe!

Pony.ai, samojezdny start-up, jako pierwszy tego typu podmiot w Chinach otrzymał licencję na taksówkę.

Od maja b.r. licencja pozwoli firmie obsługiwać 100 autonomicznych pojazdów w jednej z dzielnic Kantonu, na obszarze ponad 800 km kwadratowych.

W planach jest również uruchomienie podobnych usług w dwóch innych dużych chińskich miastach.

Pod koniec 2021 r. start-up uzyskał zezwolenie na rozpoczęcie komercyjnych testów swoich autonomicznych pojazdów w Pekinie. Wraz z chińskim gigantem technologicznym Baidu był jedną z pierwszych firm w kraju, które uzyskały pozwolenie na uruchomienie takich usług pilotażowych.

Aby robotaxi Pony.ai mogły legalnie wyjechać na ulice, musiały przejść następujące testy bezpieczeństwa i kwalifikacji pojazdów z chińskich instytucji kontrolnych: co najmniej 24 miesiące autonomicznej jazdy testowej w Chinach i/lub innych krajach, co najmniej 1 milion km (621 tys. mil) przebiegu testowego, co najmniej 200 000 km (124 tys. mil) testów w wyznaczonym obszarze testowym Kantonu i zero udziału w jakichkolwiek wypadkach drogowych z odpowiedzialnością czynną.

Źródło: Autonomiczne taksówki wyjadą na chińskie ulice – Silk Road Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *