Grand Prix Chorwacji. Znakomity występ Polaków! [WIDEO]

Świetny początek walki o mistrzostwo świata w wykonaniu polskich żużlowców. Bartosz Zmarzlik wygrał żużlową Grand Prix Chorwacji w Gorican. Drugie miejsce zajął Maciej Janowski, a trzeci był Duńczyk Mikkel Michelsen. Patryk Dudek i Paweł Przedpełski nie awansowali do półfinałów. Kolejny turniej GP odbędzie się 14 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Bartosz Zmarzlik, mistrz świata z 2019 i 2020 roku i wicemistrz z ubiegłego, wygrał 16. turniej GP w karierze. Gorzowianin znajduje się na początku sezonu w znakomitej formie i w sobotę potwierdził, że jest głównym kandydatem do końcowego triumfu. Większość wyścigów pewnie wygrywał i nawet jeśli nie prowadził od startu, to na dystansie z dużą łatwością mijał rywali.

Znakomity występ Polaków!

W rundzie zasadniczej najlepszy był jednak Janowski, zdobywając 13 na 15 możliwych punktów. Zmarzlik, który miał jeden słabszy wyścig, miał o punkt mniej. Dudek jeździł bardzo nierówno i zajął 12. miejsce, a o pechu może mówić sklasyfikowany na 16. pozycji Przedpełski, który w jednym z wyścigów miał upadek, a z innego został wykluczony za spóźnienie się na start.

W polsko-duńskim finale Zmarzlik nie dał rywalom żadnych szans. Prowadził od startu do mety, natomiast za jego plecami zaciętą walkę o drugie miejsce stoczyli Janowski i Michelsen. Anders Thomsen próbował jeszcze naciskać rodaka, ale dla niego zabrakło miejsca na podium.

Z “dziką kartą” w Gorican wystąpił 39-letni Słoweniec Matej Zagar. To był jego 127. występ w turnieju GP. W sobotę awansował do półfinału, dzięki czemu przekroczył granicę 1000 punktów w klasyfikacji MŚ.

Po inwazji Rosji na Ukrainę z rywalizacji wykluczono zawodników z kraju agresora – ubiegłorocznego mistrz świata Artioma Łagutę i brązowego medalistę Emila Sajfutdinowa.

Kolejny turniej GP odbędzie się 14 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie. W sumie w kalendarzu znajduje się 11 eliminacji, w tym cztery w Polsce. Zrezygnowano z turnieju w rosyjskim Togliatti.

Wyniki:

1. Bartosz Zmarzlik (Polska) 20 pkt GP

2. Maciej Janowski (Polska) 18

3. Mikkel Michelsen (Dania) 16

4. Anders Thomsen (Dania) 14

5. Leon Madsen (Dania) 12

6. Matej Zagar (Słowenia) 11

7. Robert Lambert (W. Brytania) 10

8. Jason Doyle (Australia) 9

12. Patryk Dudek (Polska) 5

16. Paweł Przedpełski (Polska) 1

Pozostałe turnieje GP:

14 maja – Warszawa

28 maja – Praga (Czechy)

4 czerwca – Teterow (Niemcy)

25 czerwca – Gorzów Wlkp.

13 sierpnia – Cardiff (Walia)

27 sierpnia – Wrocław

10 września – Vojens (Dania)

17 września – Malilla (Szwecja)

1 października – Toruń

5 listopada – Oceania

(Fakt24, PAP)

Źródło: Grand Prix Chorwacji. Bartosz Zmarzlik bezkonkurencyjny w Gorican (fakt.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *