Nieznana Polonia z USA. Większość głosuje na Bidena i popiera PO

“Przywiązanie do Polski, które definiuje naszą tożsamość, pozostaje zdumiewająco podobne u wszystkich, bez względu na to, gdzie się urodzili” – mówi politolog Dominik Stecuła

Eliza Sarnacka-Mahoney: 2 maja jest obchodzony Dzień Polonii i Polaków za Granicą – a więc przy tej okazji porozmawiajmy o amerykańskiej Polonii. Okazuje się, że wcale nie głosowała na Trumpa i nie popiera PiS . Jak to możliwe? Przecież pokutuje przekonanie, że jest tradycjonalistyczna.

*Dominik Stecuła: Polonia, te prawie 10 mln osób, w ostatnich wyborach prezydenckich w USA w większości poparła Bidena. Prowadzone już od 14 lat badania społeczne zainicjowane przez Tadeusza Radziłowskiego, założyciela Instytutu PIAST, pozwalają uchwycić wyraźny trend. W 2008 r. Polonia oddała więcej głosów na Obamę niż na McCaina, w 2012 r. ponownie więcej na Obamę niż na Romneya, a w 2016 r. poparła Hillary Clinton.

Skąd wzięło się przekonanie, że Polonia była za Trumpem?Zapewne stąd, że Trump miał większe poparcie wśród tych wyborców, którzy urodzili się w Polsce: było to 45 proc. w porównaniu z 42 proc. wśród całego elektoratu polonijnego. Jednak nawet w tej pierwszej grupie i tak większość głosowała na kandydata demokratów. Przekonanie, że Polonia faworyzuje republikanów to stereotyp, z którego w końcu powinniśmy się wyzwolić. Tym bardziej że nie ma dowodów na to, iż historycznie Polonia w ogóle była jakoś głęboko związana z republikanami. Jako blok często głosowała na demokratów i dopiero kryzys tego ugrupowania w latach 20. XX w. zredukował polskie poparcie dla tej partii. Były więc wybory, w których popieraliśmy kandydatów republikanów – Eisenhowera, Nixona czy Reagana. Ale nawet wtedy w wyborach do Kongresu często stawialiśmy na demokratów.

Czy identycznie ma się sprawa z teorią, że Polonia to baza wyborcza PiS? Z naszych badań wynika, że największym poparciem cieszy się PO. Z tą partią identyfikowało się 46 proc. respondentów, za PiS było 29 proc. badanych.

*Dominik Stecuła to politolog z Colorado State University, członek zarządu Instytutu PIAST w Michigan. W styczniu ukazała się jego książka o amerykańskiej Polonii „Polish Americans Today”

Źródło: Nieznana Polonia z USA. Większość głosuje na Bidena i popiera PO – Dziennik.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *