Dzień Polonii oraz Święto Flagi w Marayong

2 maja w wolnej Polsce obchodzimy Dzień Flagi. Dzień, kiedy w Polsce na fasadach budynków w oknach i na balkonach zakwitają polskie barwy narodowe, Sydnejska Polonia zgromadzona w Sanktuarium w Marayong stanęła wspólnie przy wielkiej białoczerwonej fladze. Dając tym samym dowód przywiązania do barw narodowych i ukochania Ojczyzny. Flaga ma swoją moc łączącą, moc jednoczącą, moc budującą wspólnotę. W ciężkich czasach, kiedy za naszą wschodnią granicą trwa wojna wywołana na rozkaz Putina przez barbarzyńskie sowieckie hordy, ta moc płynąca z polskiej flagi, jest nam wszystkim nad wyraz potrzebna. Umacnia bowiem naszą wspólnotę narodową, naszą solidarność z sąsiadami, którzy są w potrzebie i sprawia, że z dumą mówimy, iż jesteśmy Polakami.

Przesłanie Prezesa Gajkowskiego odczytała Ewa Latecka

Dziś obchodzimy także nasze święto, Dzień Polonii i Polaków za granicą. Dzień ten ustanowiono by Ojczyzna mogła podziękować nam za codzienne zaangażowanie w pielęgnowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży, za serce i troskę okazywaną seniorom, za trud i wkład w zachowanie pamięci o polskiej historii i tradycji, a także za opiekę nad polskim dziedzictwem kulturalnym. Dzień Polonii i Polaków za Granicą ma wymiar szczególnej łączności. Z jednej strony – tęsknoty, a z drugiej strony – pamięci, a nade wszystko wielkiego związku, czegoś, co nazywam wspólnotą Polaków na całym świecie, wspólnotą myśli, mentalności i sposobu patrzenia na świat, a czasem wspólnotą trosk.

Dziękujemy Ministrowi Adamowi Kwiatkowskiemu, że skierował do nas słowa podziękowań za pielęgnację pamięci o Ojczyźnie. Szanowni Państwo, promujmy to, co w nas – w wypełniającej nasz kod kulturowy polskości – jest tak cenne i ważne. Promujmy międzyludzką solidarność, dobroczynność i świadomość, że wspólnie – My jako Naród – wielka światowa rodzina ludzi mających polskie serca i polską wrażliwość – potrafiliśmy i potrafimy przezwyciężyć największe przeciwności losu i zmieniać dzieje świata. Dziś naszym wspólnym wyzwaniem jest dbanie o to, co nasze, co polskie, ze zdwojoną mocą i atencją dla naszych bliskich. Razem możemy więcej!

Reprezentacyjna grupa Lajkonika
Suita śląska w wykonaniu młodszego pokolenia Lajkonika
Kapela Polska z Dorotą Banasiak

W czasach komunistycznej okupacji Polonia była sumieniem Narodu. To Polacy poza granicami zaświadczali, że są takie święta jak święto Konstytucji 3 maja, ale nade wszystko w tym dniu wraz Kościołem katolickim w Polsce obchodzimy uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uroczystość ta została ustanowiona przez Kościół na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Król Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej przed cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej obrał Maryję za Królową swoich państw, a Królestwo Polskie polecił jej szczególnej obronie. Przyrzekł wówczas szerzyć jej cześć, ślubował wystarać się u Stolicy Apostolskiej o pozwolenie na obchodzenie jej święta jako Królowej Korony Polskiej, zająć się losem ciemiężonych pańszczyzną chłopów i zaprowadzić w kraju sprawiedliwość społeczną.

Abigail Latecka coraz częściej w roli konferansjerki
Bożena Szymańska, reżyser, organizator, wykonawca – wszystkie nici w jej ręku

Obchodzona 3 maja uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski została ustanowiona na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. W roku 1962 papież Jan XXIII ogłosił Maryję Królowę Polski – „główną patronką kraju i niebieską Opiekunką naszego narodu”. Jednak już papież Pius X w 1908 r. zezwolił na wpisanie wezwania „Królowo Polski” na stałe do Litanii Loretańskiej. W tym samym roku ustanowił też dla diecezji lwowskiej święto Królowej Polski.

Papież Benedykt XV zatwierdził święto dla Kościoła w Polsce w 1920 r. Jest ono obchodzone w całym kraju oficjalnie od 1923 r., kiedy to papież Pius XI w 1923 roku na prośbę biskupów zatwierdził święto Maryi Królowej Polski na dzień 3 maja. W 1962 r. Jan XXIII ogłosił Maryję – Królową Polski główną patronką i niebieską opiekunką naszego narodu.

Od 1992 r. (tak, jak w okresie międzywojennym) dzień ten jest świętem narodowym Polski – dla upamiętnienia zarówno uchwalenia konstytucji w r. 1791, jak i święta Królowej Polski. W modlitewnej zadumie, dziękujemy Najświętszej Maryi Pannie naszej Królowej za opiekę, za matczyną miłość, za wstawiennictwo. Niech żyje Królowa Polski a Naród, który ją sławi niech będzie dla Świata przykładem jak wielbić Pana Boga i miłować bliźniego.

Z wyrazami szacunku
Adam Gajkowski
Prezes Federacji Polskich Organizacji w Nowej Południowej Walii
Marayong, 1 maja 2022

Delegacja SPkowców
Wsród gości na widowni znana poetka Ludwika Amber (z flagą)

Źródło: Puls Polonii (zrobtosam.com)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *