4000 mil morskich i 18 lokalizacji badawczych. Oceanograf wyrusza w rejs

40 dni na morzu, 18 lokalizacji badawczych, od Morza Bałtyckiego, przez Morze Północne do Oceanu Atlantyckiego, wody terytorialne Polski, Niemiec, Holandii, Francji i Hiszpanii. O wspólnym rejsie badawczym Oceanografa i kampanii oceanograficznej opowiadała w piątek, 6 maja dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler – prorektor ds. współpracy międzynarodowej na Uniwersytecie Gdańskim.

W grudniu 2021 roku serce konsorcjum SEA-EU zabiło w Gdańsku. Po raz pierwszy odbyło się tutaj spotkanie całego sojuszu. Wtedy też, z inicjatywy rektora UG prof. Piotra Stepnowskiego, postanowiliśmy zaproponować wspólny rejs badawczy Oceanografem, czyli naszą flagową jednostką oferującą sprzęt do prowadzenia multidyscyplinarnych badań na morzu – mówiła dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler.

SEA-EU (Europejski Uniwersytet Nadmorski, European University of the Seas) to sojusz sześciu europejskich i nadmorskich uczelni z Gdańska, Kadyksu, Brestu, Kilonii, Splitu oraz Malty. Powstał by realizować wizję międzynarodowego, wieloetnicznego, wielojęzycznego i interdyscyplinarnego Europejskiego Uniwersytetu Nadmorskiego z międzynarodową współpracą naukową, innowacyjnością i transferem wiedzy. Głównym obszarem badawczym członków SEA-EU jest zrównoważony rozwój sektora morskiego. Stąd priorytetem i celem są badania i działalność gospodarcza oraz kulturowa tradycja związana z morzem poprzez współpracę ze środowiskiem biznesu, agencjami badawczymi, organami władz, fundacjami czy instytucjami edukacyjnymi.

Chcemy odwiedzić, po kolei, Kilonię, Brest i Kadyks. Na każdym odcinku, w każdym porcie zmieniać się będzie grupa naukowa. Akurat w Kilonii spotka się cała rodzina SEA-EU, a w Kadyksie będzie to międzynarodowy rejs SEA-EU – miasto, jako lider projektu, przewiduje także wizytę przedstawicieli Komisji Europejskiej na jednodniowym rejsie i wielki medialny event poświęcony Oceanografowi i idei uniwersytetów europejskich – kontynuowała dr hab Jurkowska-Zeidler dodając, że rejs ten stanowi dobrą okazję do promocji Sojuszu i zaprezentowania wspólnych działań w zakresie badań środowiska morskiego.

W morską wyprawę, która rozpocznie się pod koniec maja, zaangażowano 43 naukowców morskich Sojuszu i studentów, którzy poruszać będą zagadnienia badawcze wokół akumulacji płytkich gazów w osadach szelfu kontynentalnego, jakości powietrza w europejskich obszarach przybrzeżnych i wielkoskalowych badań porównawczych zanieczyszczeń w europejskich wodach przybrzeżnych. Stałą załogę statku stanowić będzie 9 osób.

Nowoczesny statek badawczy

Oceanograf jest jedną z najnowocześniejszych jednostek badawczych pływających pod polską banderą, wyposażoną w specjalistyczne urządzenia do interdyscyplinarnych badań środowiska Morza Bałtyckiego. Jednostkę zbudowano w Stoczni Remontowej „Nauta” i uroczyście ochrzczono w czerwcu 2016 roku.

Ze względu na rozległy zakres badań, które będą prowadzone z jednostki (badania biologiczne, chemiczne, fizyczne i geologiczne morza) łączy ona różne funkcje badawcze i dydaktyczne. Oprócz specjalistycznych laboratoriów wewnątrz statku oraz multimedialnej sali seminaryjnej dla studentów, na pokładzie znajduje się również miejsce do obserwacji ssaków i ptaków morskich.

Oceanograf ma 49,5 m długości i 14 m szerokości i może osiągać prędkość 12 węzłów. Portem macierzystym jednostki jest Gdynia. Statek jest również przystosowany do połowów ryb. W tym celu na otwartym roboczym pokładzie rufowym zainstalowano urządzenia umożliwiające połów (wciągarki trałowe i sieciowe). Jest też magazyn ryb wyposażony w wytwornicę lodu.

Na pokładzie znajduje się dziewięć kabin dwuosobowych, jedna jednoosobowa kabina dla kierownika naukowego rejsu, kabina kapitana, kambuz, mesa, pentra, pralnia z suszarnią oraz magazyn prowiantowy. Wszystkie kabiny mieszkalne wyposażone są w bloki sanitarne oraz monitory połączone z siecią komputerową.

AL, rel (UG)

Fot.: Sławomir Lewandowski / PORTALMORSKI.PL

Źródło: 4000 mil morskich i 18 lokalizacji badawczych. Oceanograf wyrusza w rejs | PortalMorski.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *