Holiganbet Sweet Bonanza Casibom İmajbet Jojobet
Evden eve nakliye eşya depolama buy threads likes deneme bonusu seo hizmeti ofis nakliyesi bonus veren siteler
czw.. wrz 28th, 2023

Pogrzeb płk. Bernarda Zdzisława SkarbkaFoto: PAP/ Rafał Guz

„Żegnamy dzisiaj gorącego patriotę i dzielnego żołnierza Rzeczypospolitej, ogromnie zasłużonego działacza Polonii australijskiej i emigracyjnego środowiska kombatanckiego” – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości pogrzebowych płk. Bernarda Zdzisława Skarbka.

Prezydent w liście podkreślił: „z głębokim smutkiem przyjąłem wiadomość o odejściu Pana Pułkownika Bernarda Zdzisława Skarbka”. „Żegnamy dzisiaj gorącego patriotę i dzielnego żołnierza Rzeczypospolitej, ogromnie zasłużonego działacza Polonii australijskiej i emigracyjnego środowiska kombatanckiego” – zaznaczył.

„Ocalony z nieludzkiej ziemi” 

Andrzej Duda przypomniał, że „w swoim długim, ponad stuletnim życiu dzielił losy wspaniałego pokolenia, uformowanego w odrodzonej Niepodległej”. „Jego ojciec – przedwojenny policjant – został zamordowany przez NKWD w zbrodniczej operacji katyńskiej. On sam wraz z matką i rodzeństwem padł ofiarą sowieckiej deportacji do Kazachstanu” – zaznaczył prezydent.

Prezydent przypomniał, że „ocalony z nieludzkiej ziemi dzięki wstąpieniu do armii gen. Andersa, przeszedł cały szlak bojowy 2 Korpusu Polskiego”. „Walczył na froncie włoskim w najważniejszych bitwach pod Monte Cassino i Ankoną, brał udział w wyzwoleniu Bolonii. Nie dane Mu było jednak powrócić do wolnej Ojczyzny, która znalazła się pod władzą reżimu komunistycznego” – podkreślił w liście.

„Spoczywaj w pokoju”

Po latach służby wojskowej i tułaczki na obczyźnie ostatecznie zamieszkał w Australii. „W Canberrze znalazł swój nowy dom i miejsce na ziemi. Tutaj pracował i – zawsze wierny Polsce – angażował się na rzecz rodaków i dziedzictwa narodowego. Wśród nowych pokoleń Polaków, żyjących z dala od kraju przodków, upowszechniał idee, wartości i pamięć naszej wspólnoty. Aktywny w Stowarzyszeniu Polskich Kombatantów, był w ostatnich latach najwyższym rangą oficerską weteranem Wojska Polskiego w Australii. Dbał o dobre imię Rzeczypospolitej w świecie i zawsze był godnym depozytariuszem jej etosu i tradycji” – podkreślił w liście prezydent.

„Panie Pułkowniku, Rzeczpospolita zawsze będzie przechowywać pamięć i wdzięczność za całe dobro, które wyświadczył Pan naszej Ojczyźnie. Spoczywaj w pokoju!” – podsumował Andrzej Duda.

Zdzisław Bernard Skarbek

Urodził się 1 lipca 1921 r. Po wybuchu II wojny światowej wraz z rodziną został w lutym 1940 r. deportowany na Syberię i skazany na 10 lat łagru. W 1942 r. wstąpił do tworzonej w ZSRS Armii Polskiej na Wschodzie.

Brał udział w kampanii włoskiej w stopniu starszego strzelca w ramach 3. Karpackiego Batalionu Łączności 3. Dywizji Strzelców Karpackich 2. Korpusu Polskiego. Był uczestnikiem między innymi bitew o Monte Cassino, Ankonę, Loreto oraz Bolonię.

Po wojnie Zdzisław Bernard Skarbek osiadł w Wielkiej Brytanii, a następnie w Australii. Od 1956 r. działał w Stowarzyszeniu Polskich Kombatantów w Australii, będąc członkiem Zarządu SPK w Australii oraz wieloletnim prezesem koła Nr 5 w Canberrze. Był najwyższym rangą oficerską polskim weteranem mieszkającym w Australii, został odznaczony 23 medalami polskimi i australijskimi.

Zmarł 24 kwietnia 2022 r. w Canberrze.

Źródło: Pogrzeb płk. Bernarda Zdzisława Skarbka. Prezydent: żegnamy dzielnego żołnierza Rzeczypospolitej – Wiadomości – polskieradio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sweet bonanza casibom imajbet jojobet holiganbet