Chiny i Stany Zjednoczone: Wspólna deklaracja w sprawie działań na rzecz klimatu

Podczas konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu w Glasgow, 10 listopada b.r. Chiny i Stany Zjednoczone uzgodniły i wydały „Wspólną Deklarację z Glasgow w sprawie intensyfikacji działań na rzecz klimatu w latach dwudziestych XXI wieku”.

Deklaracja opiera się na wspólnym oświadczeniu Chin i USA w sprawie reakcji na kryzys klimatyczny z Szanghaju w kwietniu tego roku oraz na rozmowach w Tianjinie we wrześniu, i określa konkretne inicjatywy dla Chin i USA mające na celu podjęcie działań wewnętrznych, promowania współpracy dwustronnej i przyspieszenia procesu wielostronnego. Obie strony doceniły dotychczasową pracę i zobowiązały się do dalszego współdziałania ze wszystkimi stronami w celu wzmocnienia realizacji Porozumienia Paryskiego.

Obie strony podejmą wzmożone działania na rzecz klimatu w celu skutecznego rozwiązania kryzysu klimatycznego, w oparciu o zasadę wspólnej, ale zróżnicowanej odpowiedzialności i własnych możliwości, a także uwzględniając swoje uwarunkowania krajowe. Obie strony uzgodniły utworzenie „Grupy roboczej ds. wzmocnionych działań na rzecz klimatu w latach dwudziestych XXI wieku” w celu wspierania współpracy i wielostronnych procesów dotyczących zmian klimatycznych pomiędzy dwoma krajami.

Źródło: Chiny i Stany Zjednoczone: Wspólna deklaracja w sprawie działań na rzecz klimatu – Silk Road Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *