„Stopklatka europejskiej Polski”. Wywiad z Olgierdem Łukaszewiczem

Nieco filmowa, choć bardziej społeczna rozmowa Marka Traczyka z Olgierdem Łukaszewiczem – znanym polskim aktorem teatralnym, telewizyjnym i filmowym, a także działaczem kulturalnym i społecznym.

W latach 2002–2005 i 2011–2018 dwukrotnie jako prezes przewodził Związkowi Artystów Scen Polskich (ZASP). W 2017 roku Olgierd Łukaszewicz ustanowił fundację pod nazwą My Obywatele Unii Europejskiej – Fundacja im. Wojciecha B. Jastrzębowskiego.

„Jedność Europy oraz polska niepodległość nie są dane raz na zawsze. Historia ostatnich stuleci pokazała, że pozostają ze sobą w nierozerwalnym związku. To właśnie dramat polskiej historii zainspirował powstańca listopadowego Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego do właściwej odpowiedzi na poszukiwanie formuły narodowej niepodległości: nie ma bezpiecznej polskiej wolności bez europejskiej jedności. Jastrzębowski jest autorem jednego z najwspanialszych w historii projektów jedności Europy pt. „Konstytucja dla Europy” (1831). Zjawiska kryzysowe, które dotknęły proces integracji Europy w ostatnich latach, przejawiły się w różnych formach, także w Polsce. Pod znakiem zapytania stanęła przyszłość Unii Europejskiej, zaczyna być kwestionowane nasze w niej miejsce. Wymaga to przeciwdziałania. Wymaga tego żywotny interes Polski, wymaga tego żywotny interes Europy, znajdującej się pod presją różnorakich, wewnętrznych oraz zewnętrznych sił i zagrożeń. Zatrzymanie tych negatywnych tendencji zależy również od świadomości i postawy obywateli Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej.”

Usłyszymy tu o fundacji , radościach, potrzebach i problemach… współczesnego Polaka , który od 18 lat jest prawdziwym europejczykiem.

Więcej dowiecie się w przedstawionym materiale. Zapraszamy do obejrzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *