Chińskie miasto na starożytnym Jedwabnym Szlaku

Miasto Alaer w autonomicznym regionie Xinjiang Uygur w północno-zachodnich Chinach, niegdyś centrum Starożytnego Jedwabnego Szlaku, dziś jest ważnym węzłem w centrum obszaru gospodarczego Jedwabnego Szlaku.

W ostatnich latach miasto promuje otwartą współpracę w różnych sektorach, w tym w przemyśle, technologii i kulturze, aby aktywnie uczestniczyć w Inicjatywie Pasa i Szlaku (BRI).

Wdrożenie BRI zmieniło pozycję rynkową Alaer, ponieważ miasto uzyskało dostęp do czołówki handlu zagranicznego. W 2021 roku całkowity wolumen handlu zagranicznego osiągnął 185 milionów dolarów. Powstało tu 216 projektów z łączną inwestycją 48,08 miliarda juanów (około 6,73 miliarda dolarów).

W pierwszej połowie 2022 r. przemysłowa wartość dodana Alaer wzrosła o 12,2 proc. rok do roku. Dzięki nieustannym wysiłkom na rzecz wysokiej jakości rozwoju lokalnej gospodarki, miasto jest obecnie siedzibą strefy rozwoju gospodarczego i technologicznego, ogólnokrajowego obszaru pokazowego nowoczesnego rolnictwa, dwóch spółek giełdowych oraz kilkudziesięciu przedsiębiorstw i instytucji naukowo-badawczych i edukacyjnych.

Alaer aktywnie integruje się również z Korytarzem Gospodarczym Chiny-Pakistan oraz Korytarzem Gospodarczym Chiny-Azja Środkowa – Azja Zachodnia. 16 czerwca br. oddano do użytku lotnisko Alaer Talimu, co stanowi ważny krok w budowie nowoczesnego systemu logistycznego i transportowego miasta. Lotnisko ma otworzyć 16 tras w dwóch partiach i ma osiągnąć roczną przepustowość 300 000 osobo-czasów i 1100 ton ładunków.

Pod względem transportu kolejowego miasto zainwestowało 3,512 mld juanów w budowę 114,6-kilometrowej kolei Aksu-Alaer. Rozpoczęła się także budowa 811,62-kilometrowej linii kolejowej Yining-Aksu która, gdy zostanie ukończona, posłuży jako ważny kanał promowania zintegrowanego rozwoju północnych i południowych regionów Xinjiangu.

 źródło: Silk Road Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *