Noworoczne Spotkanie Rodziny Olimpijskiej 2023

W Warszawskim Centrum EXPO XXI odbyło się Noworoczne Spotkanie Rodziny Olimpijskiej. Polski Komitet Olimpijski witając Nowy Rok 2023, podziękował jednocześnie wszystkim zaangażowanym w jego działalność w minionym roku: Sponsorom i Partnerom za wspieranie komitetu i Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej, Polskim Związkom Sportowym za osiągnięte sukcesy oraz całej Polskiej Rodzinie Olimpijskiej za pracę dla dobra polskiego sportu i krzewienia idei olimpijskiej w naszym kraju.

Noworoczne Spotkania mają wieloletnią tradycję i zawsze na początku stycznia gromadzą wybitne postaci polskiego sportu – zawodników, trenerów, działaczy, sponsorów oraz przyjaciół sportu i sportowców z różnych dziedzin życia. W tym roku – nie po raz pierwszy przy organizacji wieczoru PKOl wsparła TOYOTA – firma, będąca ogólnoświatowym partnerem ruchu olimpijskiego.

W Noworocznym Spotkaniu uczestniczyli m.in.: Andrzej Duda – Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP – Minister Piotr Ćwik, Piotr Nowacki i Paulina Malinowska-Kowalczyk – doradcy Prezydenta RP, Kamil Bortniczuk – Minister Sportu i Turystyki, Andrzej Adamczyk – Minister Infrastruktury, Piotr Wawrzyk – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Ponadto uroczystość swoją obecnością zaszczycili: Jego Ekscelencja Akio Mijajima – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Japonii w Polsce, Spyros Capralos – Prezydent Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich, Członek MKOl i szef Greckiego Komitetu Olimpijskiego, Joȅl Delplanque – Pierwszy Wiceprezydent Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej, Witold Bańka – Prezydent Światowej Agencji Antydopingowej, a także licznie przybyli zaproszeni sportowcy i trenerzy oraz mistrzowie, medaliści i uczestnicy igrzysk olimpijskich, przedstawiciele polskich związków sportowych.

Gości serdecznie przywitał gospodarz wieczoru, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Członek Komitetu Wykonawczego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich Andrzej Kraśnicki.

– Mijający rok dostarczył nam wiele wrażeń. Mieliśmy wielki sukces siatkarzy – wicemistrzostwo świata, ale też wiele wspaniałych wyników w innych dyscyplinach. Jako Polska organizujemy wiele imprez sportowych. Już jutro zaczynają się mistrzostwa świata w piłce ręcznej, które organizujemy razem ze Szwecją. Przed nami także największa impreza sportowa w historii Polski, jaką będą III Igrzyska Europejskie. Przyjadą do nas najwybitniejsi sportowcy z Europy. To wszystko nie byłoby możliwe bez waszego wsparcia. Różni nas wiele, ale łączy sport i jego wartości, a dziś, w tej trudnej sytuacji jaką jest wojna, jest to szczególnie ważne. U progu nowego roku życzmy sobie, żeby to był okres pokoju. Tego w imieniu Rodziny Olimpijskiej jak i Polskiego Komitetu Olimpijskiego wszystkim życzę – powiedział Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki otwierając Noworoczne Spotkanie Rodziny Olimpijskiej.

Następnie głos zabrał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

– To był wielki rok dla polskiego sportu. Zaczął się od brązowego medalu olimpijskiego Dawida Kubackiego w skokach narciarskich podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Należy wspomnieć wspaniałe wyczyny Igi Świątek, która wygrała dwa wielkie szlemy i wiele innych turniejów. Sukcesy naszych młociarzy i piąte mistrzostwo świata Pawła Fajdka także zasługują na wyróżnienie, ale również wyniki naszych siatkarzy czy koszykarzy. Duży sukces, mimo wszystkich słów krytyki, osiągnęli nasi piłkarze, bo przecież od wielu lat nie udawało nam się awansować do fazy pucharowej w mistrzostwach świata. Znakomite występy wioślarek i wioślarzy, ale również kajakarzy i kajakarek, czy pływaków także zasługują na wielkie brawa. Ten dzień to świetna okazja, aby podziękować tym, którzy wkładają całe swoje serce, abyśmy my mogli cieszyć się z ich sukcesów. Dziękuję Państwu za to bardzo, bo to jest ważne, aby pokazać, że Polacy mają ogromnego ducha walki. Chcę także podziękować za wielkie serce jakie okazała cała polska społeczność sportowa naszym sąsiadom z Ukrainy, wspierając ich, umożliwiając trenowanie, udostępniając obiekty sportowe, aż po zapewnienie dachu nad głową. Tego nie zrobił nikt tak jak Polacy. Dziękuję wam wszystkim za to ogromnie, bo to jest bardzo ważne, aby Ukraińcy mimo wszelkich trudności mogli stanąć na sportowej arenie reprezentując swój kraj. To przynosi satysfakcję ich rodakom, którzy giną na froncie broniąc ojczyzny. Dziękuję także sponsorom, że pomimo bardzo ciężkich czasów, wspierają nadal polski sport, aby nasi sportowcy byli maksymalnie dobrze przygotowani do międzynarodowej rywalizacji. A wszystkim tym, którzy tworzą polski sport, nie tylko zawodnikom, życzę sukcesów w 2023 roku. Przed nami wiele wydarzeń, w tym to największe, Igrzyska Europejskie. Mam nadzieję, że polscy sportowcy osiągną tam wiele sukcesów, zdobędą wiele medali i uzyskają kwalifikacje na najbliższe igrzyska olimpijskie w Paryżu – powiedział Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Goście wysłuchali także krótkiego wystąpienia Ministra Sportu i Turystyki Kamila Bortniczuka.

– Nasi reprezentanci w ubiegłym roku w trzech najważniejszych, najstarszych kategoriach wiekowych w imprezach mistrzowskich takich jak igrzyska olimpijskie, mistrzostwa świata i Europy oraz w World Games w sportach nieolimpijskich nasi reprezentanci zdobyli 840 medali. To jest ogrom, to jest potęga. Mieliśmy też wiele sukcesów na niwie organizacyjnej. Imprez rangi mistrzowskiej na terenie Rzeczypospolitej było 76. To oznacza, że każdego miesiąca w naszym kraju obywało się sześć takich imprez, co jest absolutnie najwyższej wagi. To był też rekordowy rok pod względem budżetu na sport, który zamknął się kwotą sięgającą prawie 2,5 miliarda złotych. Ponadto zeszły rok przyniósł wydarzenie, którego nikt się nie spodziewał, ani nikt sobie nie życzył. Mam na myśli wojnę i bestialski atak Rosji na naszych wschodnich sąsiadów – Ukrainę. To wydarzenie wymusiło na nas działania, których normalnie nie powinniśmy podejmować. Dziękuję wszystkim ludziom sportu, że zachowaliście się jak trzeba, co zostało zauważone na całym świecie. Dzięki temu dziś świat w kontekście blokowania rosyjskiego sportu w międzynarodowej rywalizacji mówi jednym głosem. Teraz jest to oczywiste, ale na początku tak nie było, bo czasem konsekwencje takiego bojkotu ponosili nie agresorzy, ale ci, którzy odmawiali rywalizacji z Rosją, w tym Polacy. Dziś Rosji w międzynarodowym sporcie nie ma i mam nadzieję, że nie będzie tak długo jak to konieczne – powiedział Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk.

Order Wschodzącego Słońca – Złote Promienie z Rozetą dla Andrzeja Kraśnickiego

Kolejnym punktem tegorocznego Spotkania Rodziny Olimpijskiej było wręczenie Prezesowi PKOl Andrzejowi Kraśnickiemu Orderu Wschodzącego Słońca – Złote Promienie z Rozetą przez Ambasadora Japonii w Polsce Akio Mijajimę. To odznaczenie przyznawane w Japonii jest trzecim w hierarchii ważności orderem po Orderze Chryzantemy i Orderze Kwiatów Paulowni, a przed Orderem Świętego Skarbu. Został ustanowiony 10 kwietnia 1875 przez cesarza Mutsuhito (Meiji).

Wielka Honorowa Nagroda Sportowa PKOl im. Piotra Nurowskiego

Dawid Kubacki – brązowy medalista olimpijski z Pekinu 2022 i Paweł Fajdek – mistrz świata w rzucie młotem sportowcami 2022 roku. Reprezentacja Polski Mężczyzn w siatkówce drużyną roku. Aleksander Wojciechowski – trener wioślarskiej czwórki podwójnej mężczyzn i Tomasz Kryk – trener kajakowej kadry kobiet trenerami 2022 roku. Taką decyzję podjęła kapituła Wielkiej Honorowej Nagrody Sportowej PKOl im. Piotra Nurowskiego.

Nagrodę specjalną przyznano Idze Świątek – najlepszej tenisistka na świecie i liderce światowego rankingu WTA.

Podziękowania dla Sponsorów i Partnerów PKOl

Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki, Wiceprezes PKOl Tomasz Poręba i Sekretarz Generalny PKOl, 2-krotny medalista olimpijski w szermierce – Adam Krzesiński uhonorowali przedstawicieli firm, które okazują wielkie wsparcie Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu, dzięki czemu może on realizować swoje zadania statutowe – dotyczące zarówno organizacji startu naszych reprezentantów w igrzyskach olimpijskich, jak i te, które polegają na krzewieniu w naszym kraju idei olimpijskiej, pielęgnowaniu dorobku rodzimego sportu i sprzyjające promocji sportowego, zdrowego stylu życia Polek i Polaków.

Nagrody dla Polskich Związków Sportowych

Zwyczajem noworocznych spotkań jest złożenie przez kierownictwo PKOl symbolicznych podziękowań tym Polskim Związkom Sportowym, których zawodnicy w minionym roku osiągnęli największe sukcesy w rywalizacji międzynarodowej.

Gratulacje i symboliczne statuetki z rąk Ministra Sportu Kamila Bortniczuka, Prezesa PKOl Andrzeja Kraśnickiego i Wiceprezesa PKOl Ryszarda Stadniuka otrzymali: Polski Związek Alpinizmu, Polski Związek Bokserski, Polski Związek Golfa, Polski Związek Judo, Polski Związek Kajakowy, Polski Związek Lekkiej Atletyki, Polski Związek Narciarski, Polski Związek Piłki Siatkowej, Polski Związek Pływacki, Polski Związek Rugby, Polski Związek Strzelectwa Sportowego, Polski Związek Szermierczy, Polski Związek Tenisowy, Polski Związek Towarzystw Wioślarskich i Polski Związek Zapaśniczy.

Nagrody „Nadzieje olimpijskie im. Eugeniusza Pietrasika”

Ta nagroda przyznawana jest młodym sportowcom i ich opiekunom szkoleniowym, którzy w danym roku osiągnęli znaczące sukcesy podczas międzynarodowych zawodów rangi mistrzostw świata, Europy lub Pucharu Świata w dyscyplinach olimpijskich, a którzy nie uczestniczyli dotąd w igrzyskach olimpijskich. Nosi ona imię Eugeniusza Pietrasika – Wiceprezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Prezesa Polskiej Fundacji Olimpijskiej, który zmarł nagle podczas igrzysk olimpijskich w Atlancie w 1996 roku.

Decyzją zarządu PKOl w kategorii kobiet wyróżnienie otrzymała Adrianna Kąkol – 21-letnia kajakarka klubu KKW 1929 Kraków. W roku 2022 jest największymi osiągnięciami były zdobyte (wraz z koleżankami z kajakowej czwórki) złote medale seniorskich mistrzostw świata w Halifaksie i mistrzostw Europy w Monachium. Ta sama osada z Adrianną w składzie triumfowała także w regatach Pucharu Świata – w czeskich Racicach oraz w Poznaniu. Jej trenerem jest Bogusław Biros.

Nagrodzonym zawodnikiem został Ksawery Masiuk – pływak warszawskiego klubu UKS G-8 Bielany. Także on ma za sobą rok bogaty w sukcesy. Na seniorskich mistrzostwach świata w Budapeszcie wywalczył brązowy medal w wyścigu na 50 metrów stylem grzbietowym, a w finale rywalizacji na dwukrotnie dłuższym dystansie zajął szóste miejsce. Z kolei na mistrzostwach świata juniorów w Limie sięgnął po 4 złote i 3 brązowe medale, a z juniorskich mistrzostw Europy w Bukareszcie wrócił do kraju z 3 złotymi i 3 brązowymi krążkami. Trenerem Ksawerego jest Paweł Wołkow.

Zakończyli sportowe kariery

Również tradycyjnym element noworocznego spotkania jest oficjalne pożegnanie polskich medalistów olimpijskich, którzy w minionym roku postanowili zakończyć czynne uprawianie sportu. Tym razem symbolicznie pożegnano czworo sportowców – trzy zawodniczki i jednego zawodnika: Monikę Michalik – brązową medalistkę igrzysk olimpijskich w Rio 2016 w zapasach, Joannę Hentkę (Leszczyńską) – brązową medalistkę z Rio 2016 w wioślarskiej czwórce podwójnej, Natalię Czerwonkę – drużynową srebrną medalistkę olimpijską z Soczi 2014 w łyżwiarstwie szybkim oraz Jana Szymańskiego – drużynowego brązowego medalistę olimpijskiego z Soczi 2014 w łyżwiarstwie szybkim.

W imieniu Rodziny Olimpijskiej medalistów pożegnali, wręczając zawodnikom okolicznościowe dyplomy i złote znaczki PKOl – Wiceprzewodnicząca Rady PKOl – Anna Rulkiewicz, Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki oraz Wiceprezes PKOl i Prezes Towarzystwa Olimpijczyków Polskich Mieczysław Nowicki.

Biuro Komunikacji PKOl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *