Sukces KOWR – XLV Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi w Janowie Podlaskim

Najważniejszym wydarzeniem dla środowiska hodowców koni w Polsce jest Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi, który odbywa się w Janowie Podlaskim. Organizatorem jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. W dniach 11-13 sierpnia 2023 r. w Stadninie Koni Janów Podlaski odbył się XLV Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi. Wydarzenie zaskoczyło jakością organizacji i profesjonalizmem.

Dzięki XLV Narodowemu Pokazowi Koni Arabskich Czystej Krwi , Janów znów był małym centrum świata. Organizacja, wystrój, detale i Stadnina Koni w Janowie Podlaskim były profesjonalnie przygotowane. XLV Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi w Janowie Podlaskim był jednym z najlepiej zorganizowanych widowisk w historii tego wydarzenia. Uczestniczyło w nim w kilkaset osób. Organizacja XLV Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi w Janowie Podlaskim zaskoczyła gości wysoką jakością organizacji i profesjonalizmem.

„Wszyscy zgodnie twierdzą, że XLV Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi w Janowie Podlaskim to powrót do formy z przed kilku lat. Śmiem mieć w tej sprawie odmienne zdanie.” – Wyznaje Miłosz Manasterski – Redaktor Naczelny Agencji Informacyjnej. – „XLV Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi w Janowie Podlaskim to nowoczesne, wysokiej jakości wydarzenie, zrealizowane zgodnie ze standardami lat 20. XXI wieku. Widać, że organizatorzy mają wizję, pomysły i są zaangażowani. To się po prostu czuło.” – Miłosz Manasterski – Redaktor Naczelny Agencji Informacyjnej.

Wrażenie na uczestnikach XLV Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi w Janowie Podlaskim zrobił pomysł podczas prezentowania koni, że każdy prezentowany koń był wprowadzany prze otwierające się wrota. Do tego po obydwu strona wielkie ekrany wyświetlały obrazy. Towarzyszyła temu muzyka, która podkreślała rangę wydarzenia. Prezentacja koni na XLV Narodowym Pokazie Koni Arabskich Czystej Krwi w Janowie Podlaskim stała się widowiskiem samym w sobie.

„Na XLV Narodowym Pokazie Koni Arabskich Czystej Krwi w Janowie Podlaskim, wrażenie zrobiły na mnie wyniki na Aukcji Pride of Poland i Summer Sale. Wszystko wskazuje, że znów zainteresowanie końmi hodowanymi w Polsce jest wysokie.” – Uważa Sławomir Skowiński Centrum Informacji. – „Licytacje udowodniły, że konie arabskie czystej krwi, hodowane w Stadninach w Janowie Podlaskim i Michałowie – spółkach, należących do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa cieszą się zainteresowaniem na cały świecie. Dowodem jest to, że na XLV Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi w Janowie Podlaskim przyjechali koneserzy m. in. ze Szwajcarii, Arabii Saudyjskiej, Szwecji, Stanów Zjednoczonych, Syrii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.” – Twierdzi Sławomir Skowiński Centrum Informacji. Na Aukcji Pride of Poland i Summer Sale w 2023 r. zarejestrowało się ponad 40 kupujących.

Krytycznie oceniająca Stadninę Koni w Janowie Podlaskich stacja telewizyjna TVN24 oznajmiła” „Znakomite wyniki Pride of Poland w Janowie Podlaskim 2023.” Dziennikarka Monika Szatyńska-Luft, która przez wiele lat zajmowała się problematyka hodowli Koni Arabskich Czystej Krwi skomentowała to Twitterze „Koniec świata, pani Popiołkowa!” – @tvn24 chwali janowską aukcję Pride of Poland. Takich to czasów doczekaliśmy.”

„Wynik aukcji jest porównywalny z najlepszym historii Aukcji Pride of Poland i Summer Sale. Uważam, że osiągnięte rezultaty są satysfakcjonujące. Pozytywnie można ocenić efekty wykonanej pracy. Dostrzegam też, osiągnięcia prywatnych hodowli koni w Polsce.”– Podsumował Waldemar Humięcki – Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

„Wynik Aukcji Pride of Poland w 2023 r. – ponad 2.100.000 euro czyli ponad 9.000.000 zł – jest drugim najlepszym wynikiem finansowym uzyskanym od 2010 r. i świadczy o tym, że polska hodowla koni arabskich jest nadal ceniona i poszukiwana na świecie.” – Skomentował Robert Telus – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

„Poza globalną kwotą wszystkich licytacji, wielkim sukcesem jest sprzedaż za bardzo dobre kwoty ogierów.” – Ocenił Krzysztof Kierzek – prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych.
Organizatorem XLV Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi w Janowie Podlaskim był Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Patronat nad najważniejszym czempionatem koni arabskich w Polsce objął Robert Telus – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Międzynarodowa komisja oceniła ogółem 95 koni w 5 klasach ogierów i w 6 klasach klaczy. Stadniny nadzorowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa – Stadnina Koni Janów Podlaski, Stadnina Koni Michałów przedstawiły do oceny 41 koni. Komisja przyznała tytuły 6 czempionów, z tego 3 dla koni ze stadnin Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Najwięcej premiowanych miejsc w czasie janowskiego czempionatu wywalczyła Stadnina Koni Janów Podlaski. Także Stadnina Koni Michałów, oprócz czempionatu ogierów starszych zdobyła kilka innych tytułów, która też została uzna na Najlepszego hodowcę Pokaz. Najlepszym wyścigowym koniem Pokazu – klacz Patanga ze Stadniny Koni Janów Podlaski. Nagroda przechodnia WAHO (World Arabian Horse Organisation) dla wybitnego przedstawiciela rasy arabskiej hodowli polskiej trafiła do Stadnina Koni Janów Podlaski za wyhodowanego ogiera Pogrom.

Nieoficjalne wyniki sprzedaży w czasie Aukcji Pride of Poland i Summer Sale zorganizowanych w dniach 13-14 sierpnia 2023 r. przez Polski Klub Wyścigów Konnych. Sprzedano ogółem 31 koni za kwotę 2.485.500 euro czyli ponad 11 milionów złotych. Stadnina Koni Michałów i Stadnina Koni Janów Podlaski sprzedały łącznie ogółem 25 koni za kwotę 2.182.500 euro czyli ponad 9,5 miliona zł.

Polski Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi organizowany jest od 1979 r. Czempionat koni arabskich polskiej hodowli odbywa się w okolicach 15 sierpnia w Janowie Podlaskim. Miejscem imprezy jest hala pokazowa na  terenie stadniny. Pokaz w Janowie Podlaskim służy prezentacji koni oraz spełnia ważną rolę w ocenie, selekcji i doborze materiału hodowlanego, ocenia pracę hodowców i wyznacza kierunki dalszej hodowli. Prezentowane konie ocenia międzynarodowa komisja sędziowska, przyznając punkty w skali od 0 do 20 pkt. Zwierzęta oceniane są w pozycji stój i w ruchu – w stępie i w kłusie. Punktowane jest pięć elementów: typ, głowa i szyja, kłoda, nogi i ruch. Oceniany koń może uzyskać maksymalnie 100 punktów. Konie, które zdobyły pierwsze miejsce w swojej klasie, później stają do rozgrywki o tytuł Czempiona w poszczególnych kategoriach wiekowych, zaś konie, które sklasyfikowano na drugich miejscach walczą o tytuł Wiceczempiona.

źródło: portal-informacyjny.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *