Oszałamiający Festiwal Lodu i Śniegu w Harbinie

Festiwal Lodu i Śniegu w Harbinie przez lata stał się jedną z najpopularniejszych atrakcji zimowych nie tylko Chin ale i świata. W tym zjawiskowym parku tematycznym można zobaczyć niesamowite, kolorowe, oświetlone rzeźby z lodu i śniegu, ale także cieszyć się różnymi ciekawymi zajęciami kulturalnymi i sportami zimowymi. Wszystko to przy bardzo niskich temperaturach.

Festiwal organizowany jest od lat 60. XX w. i w zimowych miesiącach zajmuje wielką część miasta Harbin. Jego częścią są Festiwal Lodowej Rzeźby, Park Lodowych Latarni oraz Świat Lodu i Śniegu. To jedna z największych zimowych atrakcji tego typu na świecie, która się nieustannie rozwija. Co roku lodowych rzeźb i budowli przybywa, a zainteresowanie wydarzeniem jest tak wielkie, że do najpopularniejszej atrakcji, lodowej zjeżdżalni, prawdopodobnie najdłuższej na świecie, ponad 300 m długości, czeka się w kolejce ponad 5 godzin!

Hasłem tegorocznego Festiwalu, przypadającego w Roku Smoka (rozpocznie się 10 lutego) jest „Smok szybujący nad lodem i śniegiem, goniący marzenia o azjatyckiej zimie”. Powstały zatem rozmaite rzeźby smoków, ale też słynne harbińskie i chińskie budowle. Na Festiwalu znajdziemy też budowle mityczne i fantastyczne oraz pałace, wieże, lodowe dziedzińce, mosty, mury miejskie czy wreszcie luksusowy lodowy hotel, w którym można się zatrzymać. Jest lodowe pianino, po którym stąpając słyszymy dźwięki z klawiatury; dla amatorów mocniejszych wrażeń jest też drift po lodzie samochodem sportowym albo panorama miasta z lodowego wielkiego koła – „diabelskiego młynu”.

Festiwal tradycyjnie rusza tuż przed Bożym Narodzeniem i trwa aż rzeźby zaczną się… topić, czyli do wiosny, która w Harbinie zaczyna się zwykle w marcu. Jednak co roku oficjalne otwarcie imprezy ma miejsce na początku stycznia. Średnia temperatura w ciągu dnia w Harbinie zimą to minus 20-25°C.

źródło: polish.cri.cn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *