Szczyt G20: Przemówienie Xi Jinpinga na temat walki z głodem i ubóstwem

Przewodniczący Chin Xi Jinping wziął udział w ceremonii otwarcia Globalnego Sojuszu Przeciwko Głodowi i Ubóstwu oraz w pierwszej fazie szczytu G20 w Rio de Janeiro. Podczas wydarzenia wygłosił przemówienie zatytułowane „Budowa sprawiedliwego świata i jego wspólnego rozwoju”.

Xi Jinping przypomniał, że podczas szczytu G20 w Hangzhou, Chiny po raz pierwszy postawiły rozwój w centrum polityki makroekonomicznej. Wówczas przyjęto m.in. Plan Działania G20 na rzecz realizacji Agendy 2030 ONZ oraz Inicjatywę wspierania uprzemysłowienia Afryki i najmniej rozwiniętych państw. Tegoroczne hasło szczytu w Rio de Janeiro – „Budowanie sprawiedliwego świata i zrównoważonej planety” – koncentruje się na eliminacji głodu i ubóstwa. Podjęto decyzję o powołaniu Globalnego Sojuszu na rzecz Walki z Głodem i Ubóstwem. „Od Hangzhou do Rio de Janeiro dążymy do wspólnego celu – budowy sprawiedliwego świata i wspólnego rozwoju” – podkreślił Xi Jinping.

Przewodniczący zaznaczył, że rozwój Chin jest integralną częścią globalnego postępu. Chiny zdołały wyciągnąć z ubóstwa 800 milionów ludzi, osiągając ten cel przed terminem wyznaczonym w Agendzie 2030.

Xi Jinping zapewnił, że Chiny pozostaną wiarygodnym partnerem krajów rozwijających się, wspierając ich modernizację i globalny rozwój. W ramach tej strategii ogłosił osiem kluczowych działań:

  1. Rozwój Inicjatywy Pasa i Szlaku – budowa połączeń między systemami transportowymi, rozwój „zielonego” i cyfrowego Jedwabnego Szlaku.
  2. Wdrożenie Globalnej Inicjatywy Rozwoju – wsparcie krajów rozwijających się w takich obszarach jak redukcja ubóstwa, bezpieczeństwo żywnościowe i gospodarka cyfrowa.
  3. Pomoc Afryce – realizacja 10 projektów partnerskich w ramach Forum Współpracy Chiny-Afryka (FOCAC) oraz zapewnienie wsparcia finansowego.
  4. Wsparcie międzynarodowej walki z ubóstwem i głodem – przystąpienie Chin do Globalnego Sojuszu Przeciwko Głodowi i Ubóstwu oraz organizacja międzynarodowej konferencji dotyczącej ograniczenia strat żywności.
  5. Promowanie otwartej nauki – wspólna inicjatywa Chin, Brazylii, RPA i Unii Afrykańskiej na rzecz współpracy naukowej z krajami rozwijającymi się.
  6. Praktyczna współpraca w ramach G20 – dalsze wspieranie Globalnego Południa.
  7. Walka z korupcją – realizacja planu działania G20 na rzecz przeciwdziałania korupcji.
  8. Rozszerzenie otwartości gospodarczej – wprowadzenie zerowych ceł dla krajów najsłabiej rozwiniętych, które utrzymują stosunki dyplomatyczne z Chinami.

Przewodniczący podkreślił, że te działania są elementem zaangażowania Chin na rzecz bardziej sprawiedliwego i zrównoważonego świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *