W poniedziałek przewodniczący Chin, Xi Jinping, wygłosił przemówienie podczas II sesji 19. szczytu przywódców G20, który odbywa się w Rio de Janeiro, w Brazylii.
Podczas dyskusji na temat „Reformy globalnych instytucji zarządzania” Xi Jinping zaprezentował swoje stanowisko w przemówieniu zatytułowanym „Wspólna praca na rzecz budowy sprawiedliwego i równego globalnego systemu zarządzania”.
Xi Jinping przypomniał, że od inauguracji szczytów G20 minęło już 16 lat. Podkreślił, że G20 powinno dalej odgrywać kluczową rolę w ulepszaniu globalnego zarządzania i wspólnym dążeniu do budowy lepszego świata. Wskazał na konieczność traktowania rozwoju innych państw jako szansy, a nie zagrożenia, oraz na potrzebę współpracy zamiast rywalizacji. Apelował także o przestrzeganie zasad Karty Narodów Zjednoczonych i międzynarodowego prawa oraz rozwijanie globalnego konsensusu w takich obszarach, jak gospodarka, finanse, handel, cyfryzacja i ekologia.
Pięć kluczowych obszarów reform
- Poprawa globalnego zarządzania gospodarczego
Xi Jinping zaznaczył, że należy dążyć do stworzenia światowej gospodarki opartej na współpracy i wzmacnianiu partnerstw. Apelował o koordynację polityki makroekonomicznej, walkę z korupcją i tworzenie środowiska biznesowego wolnego od nieuczciwych praktyk. - Stabilność finansowa
Przewodniczący podkreślił konieczność reform globalnego systemu finansowego, zwiększenia reprezentacji krajów rozwijających się oraz lepszego zarządzania ryzykiem finansowym. - Otwartość w handlu międzynarodowym
Xi Jinping opowiedział się za reformą Światowej Organizacji Handlu (WTO) i sprzeciwiał się protekcjonizmowi oraz fragmentacji globalnych rynków. Przypomniał również o inicjatywie na rzecz stabilnych łańcuchów dostaw, którą Chiny zainicjowały dwa lata temu wspólnie z Indonezją. - Innowacyjność w gospodarce cyfrowej
Xi Jinping zaproponował wzmocnienie roli G20 w transformacji cyfrowej oraz rozwój zasad dotyczących sztucznej inteligencji (AI). Zapowiedział, że Chiny zorganizują światową konferencję na temat AI w 2025 roku. - Ekologia i ochrona środowiska
Podkreślając potrzebę zrównoważonego rozwoju, Xi Jinping wezwał kraje rozwinięte do wspierania państw rozwijających się poprzez finansowanie i transfer technologii. Chiny zadeklarowały gotowość do współpracy w takich obszarach, jak zielona energia i infrastruktura.
Globalne zarządzanie bezpieczeństwem
Xi Jinping wskazał, że bezpieczeństwo międzynarodowe powinno być integralnym elementem globalnego zarządzania. W kontekście konfliktu na Ukrainie zaapelował o działania zmierzające do politycznego rozwiązania kryzysu. Odnosząc się do sytuacji w Strefie Gazy, przewodniczący podkreślił konieczność wdrożenia rozwiązania dwupaństwowego i uznania praw narodowych Palestyńczyków.
Deklaracja szczytu
Podczas spotkania, którym przewodniczył prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva, przyjęto wspólną deklarację G20, będącą krokiem w stronę budowy bardziej sprawiedliwego i zrównoważonego świata.