Miłość Chińczyków do orzeszków piniowych wspiera afgański eksport

Założona w 2015 roku firma Zmarai Gayanwal Ltd. zajmująca się eksportem orzeszków piniowych, zatrudnia obecnie ponad 100 osób. Wg prezesa Sher Ali Zadrana, poza osobami pracującymi bezpośrednio w fabryce, firma daje pracę dodatkowo tysiącom osób.

Firma wyeksportowała w zeszłym roku do Chin 650 ton orzechów i planuje osiągnąć 950 ton w 2022 r. Cena afgańskich orzeszków piniowych waha się od 28 000 do 38 000 dolarów za tonę.

Khalil Rashid, dyrektor zarządzający firmy zajmującej się przetwórstwem i eksportem orzeszków piniowych podkreślił, że handel orzeszkami piniowymi z Chinami stworzył miejsca pracy dla tysięcy ludzi w jego kraju, który od dziesięcioleci był w stanie wojny.

„Oprócz ludzi pracujących w fabryce, ich rodziny również przetwarzają orzechy w domu” – powiedział Rashid.

Szyszki są zbierane 10 dni przed otwarciem, następnie są suszone na słońcu przez 20 dni. Po tym czasie są rozgniatane, aby uwolnić orzechy, które są sortowane ręcznie. Wydobycie orzechów z szyszek wymaga czasu i wytrwałości, co uzasadnia wysoką cenę.

Każdego roku Afganistan eksportował 10 000 ton orzeszków piniowych, głównie do Chin, Niemiec, Holandii i Włoch. W zeszłym roku eksport został poważnie zakłócony i wznowiony dopiero pod koniec października, z pierwszą wysyłką lotniczą do Chin w ilości 45 ton.

„Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy zapewnić ludziom zatrudnienie– powiedział Rashid. „Większy eksport przyniesie więcej miejsc pracy”.

Według agencji pomocowych tej zimy ponad 22 miliony Afgańczyków stanie w obliczu poważnych niedoborów żywności. Bez pomocy zagranicznej grozi katastrofa humanitarna.

„Ponad 10 000 osób pracuje w przemyśle orzeszków piniowych, czy to na plantacjach, transporcie czy przetwórstwie”, powiedział Shafiqullah Atayee z Afgańskiej Izby Handlu i Inwestycji.

„Tworzenie miejsc pracy może być najskuteczniejszym sposobem pomocy Afgańczykom

w wyjściu z ubóstwa. Chiny są głównym miejscem przeznaczenia naszych orzeszków piniowych. Kraj ten ma ogromny rynek dla afgańskich produktów i wydaje się, że chętnie importuje tyle, ile możemy im zaoferować– powiedział Atayee.

Prywatne linie lotnicze afgańskie Kam Air od listopada obsługują ponad 30 lotów towarowych, które przewożą orzeszki pinii do Chin. Loty cargo będą kontynuowane również w 2022 roku.

Źródło: Miłość Chińczyków do orzeszków piniowych wspiera afgański eksport – Silk Road Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *