Holiganbet Sweet Bonanza Casibom İmajbet Jojobet
Evden eve nakliye eşya depolama buy threads likes deneme bonusu seo hizmeti ofis nakliyesi bonus veren siteler
czw.. wrz 28th, 2023

30 grudnia chiński radca stanu i minister spraw zagranicznych Wang Yi udzielił agencji informacyjnej Xinhua i Chińskiej Telewizji Centralnej wywiadu na temat stosunków chińsko-europejskich.

Wang Yi zwrócił uwagę, że miniony rok obfitował w szereg wyjątkowo ważnych wydarzeń w stosunkach chińsko-europejskich.

Xi Jinping dwukrotnie uczestniczył w wideo-szczycie przywódców Chin, Francji i Niemiec, premier Li Keqiang również utrzymywał szerokie kontakty z europejskimi przywódcami i przedsiębiorcami. Współpraca gospodarcza i handlowa rozwijała się wbrew niesprzyjającym tendencjom, a roczny wolumen handlu wzrósł 30% i przekroczył 800 miliardów dolarów.  Oficjalnie weszło w życie chińsko-unijne porozumienie w sprawie oznaczeń geograficznych, uruchomiono też mechanizm dialogu na wysokim szczeblu w dziedzinie środowiska, klimatu i technologii cyfrowych. Liczba chińsko-unijnych pociągów osiągnęła rekordowy poziom, a w przełomowych projektach „Pasa i Drogi”, takich jak port w Pireusie i kolej węgiersko-serbska, poczyniono nowe postępy.

Chiny i Europa osiągnęły też szeroki konsensus w sprawie podtrzymania multilateralizmu i wzmocnienia globalnego zarządzania, a także pozytywne wyniki we wspólnym rozwiązywaniu problemów związanych ze zmianami klimatycznymi i zwalczaniem epidemii.

Jednocześnie, pomimo tych niewątpliwych sukcesów, Chiny widzą, że w europejskiej polityce wobec Chin wydaje się istnieć pewien „rozłam poznawczy”.

Trudno jest bowiem wyobrazić sobie i zrozumieć, że z jednej strony ustanowiliśmy wszechstronne partnerstwo strategiczne z Chinami, a z drugiej strony spozycjonowaliśmy Chiny jako systemowego przeciwnika. Taka logika nie tylko powoduje zakłócenia w stosunkach chińsko-europejskich, ale również wprowadza zamieszanie wśród naszych europejskich przyjaciół. Chiny i Europa mają różne systemy, ale to nie oznacza, że muszą być rywalami. Obie strony mogą się w pełni szanować, uczyć się od siebie nawzajem i pomagać sobie. W związku z tym Chiny pragną zwiększyć wzajemne zrozumienie pomiędzy Chinami i Europą poprzez bardziej intensywne kontakty i komunikację, w tym szczery dialog z otwartą postawą w kwestiach takich jak prawa człowieka i demokracja.

Chiny mają nadzieję, że Europa, jako ważna siła w procesie wielobiegunowej polaryzacji, wcześnie ukształtuje bardziej niezależne, obiektywne i racjonalne postrzeganie Chin oraz będzie promować i pogłębiać wzajemnie korzystną współpracę pomiędzy obiema stronami, w oparciu o zasadę strategicznej autonomii.

Będzie błogosławieństwem dla świata i ludzkości, jeśli dwie główne siły, dwa główne rynki i dwie główne cywilizacje jakimi są Chiny i Europa, będą mogły uzupełniać swoje mocne strony w oparciu o wzajemny szacunek i tworzyć synergię.

Wang Yi powiedział, że jeśli chodzi o umowę inwestycyjną między Chinami a UE, jest to umowa gospodarczo-handlowa o najwyższym stopniu otwarcia na świat zewnętrzny i najniższym jak dotąd progu dostępu do rynku dla strony chińskiej, co jest korzystne dla Chin i jeszcze bardziej korzystne dla Europy.

Jeżeli na drodze do zawarcia umowy inwestycyjnej między Chinami a Unią Europejską pojawią się przeszkody, to w rzeczywistości będzie to przeszkodą dla rozwoju UE, co w ostatecznym rozrachunku zaszkodzi długofalowym interesom Europejczyków.

Źródło: Minister spraw zagranicznych Chin o stosunkach chińsko-europejskich – Silk Road Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sweet bonanza casibom imajbet jojobet holiganbet