Chiny i Nowa Zelandia zaktualizowały umowę o wolnym handlu

Chińskie Ministerstwo Handlu (MOC) oświadczyło, że protokół o uaktualnieniu umowy o wolnym handlu (FTA) między Chinami a Nową Zelandią wejdzie w życie 7 kwietnia b.r.

W tym roku mija 50. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Chinami a Nową Zelandią. Obie strony zgodziły się wykorzystać to jako okazję do wdrożenia zmodernizowanej umowy o wolnym handlu.

Zostaną podjęte wspólne wysiłki w celu dalszego ułatwienia handlu i inwestycji między obiema stronami oraz rozwoju dwustronnych stosunków gospodarczych i handlowych.

W 2008 roku Chiny podpisały z Nową Zelandią umowę o wolnym handlu, pierwszą umowę o wolnym handlu między Chinami a krajem rozwiniętym. Obie strony ogłosiły zakończenie swoich trzyletnich negocjacji w sprawie jej modernizacji w listopadzie 2019 r. i podpisały protokół w styczniu 2021 r.

Jeśli chodzi o handel towarami, zmodernizowana umowa o wolnym handlu pozwoli obu krajom otworzyć swoje rynki dla niektórych produktów z drewna i papieru oraz zoptymalizować zasady handlu, takie jak reguły pochodzenia, bariery techniczne w handlu i ułatwienia celne.

Na podstawie regionalnego kompleksowego partnerstwa gospodarczego Chiny będą dalej rozszerzać swoje otwarcie w sektorach takich jak lotnictwo, edukacja, finanse, opieka nad osobami starszymi i transport pasażerski do Nowej Zelandii.

Źródło: Chiny i Nowa Zelandia zaktualizowały umowę o wolnym handlu – Silk Road Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *