Xiong’an New Area. Miasto przyszłości

100 km od Pekinu, na powierzchni ponad 27 000 hektarów wyrosło najmłodsze chińskie miasto, nazywane miastem przyszłości. A właściwie jeszcze rośnie, bo prace nad jego budową nadal trwają, choć pierwsi mieszkańcy wprowadzili się tu rok temu.

Projekt urbanistyczny był inspirowany tradycyjnym chińskim duchem harmonii, integrującym miasto i przyrodę w celu stworzenia zdrowego, zrównoważonego miasta-ogrodu. Są tu różnorodne przestrzenie, funkcje i udogodnienia, które pomogą promować innowacyjność, kreatywność i dobre samopoczucie przy jednoczesnym uhonorowaniu historii i kultury regionu.

Xiong’an jest zorientowany na ludzi, w pełni uwzględniając fizyczne i psychiczne samopoczucie osób w każdym wieku i na każdym poziomie sprawności, a ​​wszystko czego potrzebują, znajduje się w odległości 15 minut spacerem od ich domów. Układ przestrzenny zapewnia, że ​​obiekty oświatowe, handlowe, medyczne, transportowe, kulturalne i sportowe znajdują się w zasięgu spaceru.

Architektura krajobrazu została zoptymalizowana w celu stworzenia rozwiązania miasta-gąbki, które łączy miejski system zarządzania wodą opadową i naturalny system filtracji wody. System będzie uzupełniał podziemne rezerwy wody i wodociągi miejskie, a zapasowa woda będzie wykorzystywana w Daqinghe i Baiyangdian.

Miasto samowystarczalne

Konkurs na zaprojektowanie nowego miasta wygrała firma hiszpańska firma Guallart Architects. Projektanci zaproponowali, by głównym budulcem domów mieszkalnych było drewno o najlepszych własnościach termoizolacyjnych. Dachy wszystkich budynków służą uprawie warzyw i owoców, są też elementem systemu odzyskiwania wody. Oprócz domów mieszkalnych i biurowców przestrzeń miejską wypełniają będą różne systemy pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, lądowiska dla dronów, wertykalne uprawy hydroponiczne (gdzie rośliny jadalne uprawia się w wielopiętrowych systemach pozwalających zredukować do minimum nakład energii i środków, w zamian uzyskując wielokrotne plony roślin o idealnych parametrach odżywczych), drogi dla pojazdów autonomicznych i robotów samobieżnych. Budynki, jak i całe zespoły miejskie mają charakter modułowy.

Miasto XXI wieku

Decyzja o utworzeniu Xiong’an New Area w prowincji Hebei zapadła 1 kwietnia 2017 r.

Jako projekt o znaczeniu ogólnokrajowym, jest pierwszym Narodowym Nowym Obszarem, który został ustanowiony w skali kraju w XXI wieku, podążając śladami Specjalnej Strefy Ekonomicznej Shenzhen i Nowego Obszaru Pudong w Szanghaju. Budowa Xiong’an New Area jako modelu podejmowania wysokiej jakości rozwoju w całych Chinach ma ogromne znaczenie z punktu widzenia strategii narodowej. Dzieje się tak, ponieważ Xiong’an New Area zapewnia innowacyjną inteligencję, zieloną ekologię i wygodę w oparciu o długoterminowy plan, który obowiązuje do 2035 r.

W Chinach urbanizacja postępuje szybko wraz z rozwojem gospodarczym, a odsetek ludności mieszkającej w miastach wzrósł z 36,22% w 2000 r. do 60,9% w 2019 r. Rozwój miast w Chinach w erze po pandemii pokazuje świadomość znaczenia zdrowia i bezpieczeństwa, rośnie też potrzeba wykorzystania technologii cyfrowych do przyspieszenia budowy inteligentnych miast i usprawnienia zarządzania zdrowiem publicznym w miastach.

W kontekście rozwoju cywilizacji ekologicznej, ustanowienie Nowego Obszaru Xiong’an ma ważną misję w zakresie transformacji i postępu urbanizacji w Chinach. Jednym z celów budowy nowych obszarów jest określenie wzorca przestrzeni miejskich, traktującego priorytetowo środowisko ekologiczne i rygorystycznie podchodzącego do zielonego rozwoju. Celem jest osiągnięcie zielonych wskaźników wydajności do 2035 r. Wraz z ekologicznym środowiskiem, stworzenie inteligentnego systemu transportowego i inteligentnego miasta będzie zgodne z zasadami zielonego rozwoju ekologicznego Chin.

Źródło: Xiong’an New Area. Miasto przyszłości – Silk Road Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *