Spotkanie Marszałka Senatu RP z przedstawicielami organizacji polonijnych i Polakami w Ambasadzie RP w Pradze

W dniu 21 kwietnia br. w ramach programu wizyty oficjalnej Marszałka Senatu RP w RCz odbyło się spotkanie delegacji senackiej z przedstawicielami organizacji polonijnych i Polakami w Ambasadzie RP w Pradze.

Chargé d’affaires Antoni Wręga podczas swojego wystąpienia podziękował Polonii i Polakom mieszkającym w Czechach za solidarność z Ukrainą i włączenie się w inicjatywy pomocy dla Ukraińców. Podkreślił, że polska mniejszość narodowa w RCz, Polonia, jak również Polacy czasowo mieszkający za granicą są naszym najważniejszym partnerem w procesie kształtowania pozytywnego wizerunku naszego kraju w Republice Czeskiej.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki gratulując odznaczonym przypomniał o roli izby wyżej parlamentu w opiece nad Polonią i Polakami za granicą. „Senat RP ze swojego zobowiązania sprawuje opiekę nad Polonią (…) i jest dla was zawsze otwarty. Jesteśmy do państwa dyspozycji, traktujemy to zadanie bardzo poważnie” – powiedział w swoim wystąpieniu Marszałek Senatu.

Podczas spotkania chargé d’affaires Antoni Wręga wręczył odznaczenia zasłużonym członkom Klubu Polskiego w Pradze. Odznakę honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP „Zasłużony dla kultury polskiej” otrzymała pani Elżbieta Grosseova – w uznaniu wieloletnich dokonań artystycznych w zakresie rzeźby i malarstwa strukturalnego oraz zasługi położone dla promowania polskiej kultury poprzez swoją twórczość oraz wieloletnią działalność w ramach Klubu Polskiego w Pradze. Odznaki honorowe Ministra Spraw Zagranicznych RP „Bene Merito” w uznaniu wkładu w działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej otrzymali: pani Krystyna Olaszek-Kotýnek, pan Michał Chrząstowski oraz pan Władysław Adamiec.

Fot. Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senatu RP

Źródło: Spotkanie Marszałka Senatu RP z przedstawicielami organizacji polonijnych i Polakami w Ambasadzie RP w Pradze – Polska w Czechach – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *