Holiganbet Sweet Bonanza Casibom İmajbet Jojobet
Evden eve nakliye eşya depolama buy threads likes deneme bonusu seo hizmeti ofis nakliyesi bonus veren siteler
czw.. wrz 28th, 2023

Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, zwany także Świętem Pracy, jest obchodzony co roku, zazwyczaj 1 maja, w ponad 80 krajach na całym świecie, również w Chinach.

Historia Międzynarodowego Dnia Pracy

Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy to święto klasy robotniczej, obchodzone co roku od 1890 r. Święto na całym świecie obchodzi się 1 maja, poza Stanami Zjednoczonymi, gdzie świętuje się w pierwszy poniedziałek września.

Święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia dramatycznych wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 r. mających miejsce w Chicago, podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.

Po raz pierwszy święto 1 maja obchodzono w 1890 roku – m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii, Francji. Organizowane w tym dniu demonstracje i strajki przyczyniły się do radykalizacji ruchów robotniczych. Początkowo nielegalne manifestacje 1-majowe zostały później w wielu krajach oficjalnie uznane.

Chińska majówka

Pierwsze święto pracy w Chinach odbyło się 1 maja 1920 r. Między rokiem 1921 a 1922 aktywiści zakładali ośrodki kształcące robotników, organizowali związki i naciskali na lepsze warunki dla zwykłych robotników przemysłowych.

Zaledwie miesiąc po powstaniu Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 r. Rada Administracyjna Centralnego Rządu Ludowego oficjalnie ogłosiła 1 maja świętem państwowym.

Jest to jedno z niewielu świąt, które obchodzone jest w Chinach według kalendarza gregoriańskiego, a nie księżycowego. Do 2008 roku święto to trwało 7 dni, jednak rząd zdecydował o skróceniu obchodów do 3 dni.

Święto Pracy, wraz z innymi świętami określanymi jako „złote tygodnie”, odgrywa w Chinach ogromną rolę gospodarczą. Dłuższy okres płatnego urlopu sprawia, że ​​coraz więcej rodzin może wykorzystać tę przerwę na dalekie wyjazdy do rodziny lub podróże turystyczne.

Wiele firm korzysta również z tego święta, aby organizować promocyjne wyprzedaże.

Zazwyczaj jest to okres pełen zabawy i relaksu, podczas którego ludzie cieszą się przerwą, angażując się w różne zajęcia rekreacyjne.

Święto Pracy w Chinach jest okresem znacznie wzmożonej aktywności turystycznej, co pomaga we wspieraniu krajowego rynku turystycznego.

Rynek pracy w Chinach

Chińska kultura pracy znacznie różni się od znanej nam w Europie. Teoretycznie pracuje się tu 8 godzin dziennie, pięć dni w tygodniu, jednak wiele firm wprowadziło tak zwany tryb pracy 996. Oznacza on pracę w godzinach od 9 do 21, sześć dni w tygodniu. W tym przypadku, tydzień pracy wynosi 72 godziny. Taki system przyjęły niektóre chińskie firmy, głównie z branży IT. Dzięki wszechobecnej aplikacji WeChat, obowiązuje niemal stała dyspozycyjność. W wielu biurach pracownicy wychodzą w południe na 90-minutową przerwę na lunch, a potem zostają do późnego wieczora, aby wykonać całą swoją pracę. Chińskie urzędy również często mają ścisłą, nieelastyczną hierarchię.

Działania związane z pracą po godzinach często przybierają formę kolacji z szefem, jednodniowych wycieczek z zespołem w weekendy lub wieczorów KTV w lokalnym barze z kolegami.

Chociaż zajęcia poza godzinami pracy mogą być przedstawiane jako „dobrowolne”, wielu chińskich pracowników wie, że muszą w nich uczestniczyć, aby pokazać powagę swojej pozycji i lojalność wobec firmy, dla której pracują.

W porównaniu z pracą na Zachodzie również chińska polityka urlopowa wydaje się szczególnie surowa. Każdego roku jest 10 dni świąt państwowych, a ponadto większość pracowników otrzymuje pięć dni urlopu (chociaż nierzadko słyszy się o mniejszej liczbie wolnych dni).

Jaka praca taka płaca?

Każda prowincja w Chinach ustala inną płacę minimalną w zależności od poziomu rozwoju i kosztów utrzymania w tej prowincji. Zgodnie z aktualnymi danymi rządowymi waha się od 1200 juanów w małych miastach, takich jak Liaoning i słabo rozwinięte regiony, do około 2500 juanów w dużych miastach, takich jak Szanghaj, Pekin, Kanton, Shenzhen, Nanjing czy Hangzhou.

Wraz ze wzrostem przejścia na automatyzację i innowacje, większość pracowników zatrudnionych przez firmy z inwestycjami zagranicznymi zarabiała powyżej płacy minimalnej.

Gwarancja zatrudnienia

W marcu bieżącego roku Narodowy Kongres Ludowy (NPC) zwołał spotkanie inaugurujące coroczne Dwie Sesje, na którym wyznaczono listę zadań, jakie kraj ma realizować w nadchodzącym roku, by osiągnąć docelowy PKB na 2022 r.

Aby osiągnąć 5,5-procentowy cel gospodarczy, Chiny udzielą dalszego wsparcia podatkowego, pomagając firmom przetrwać trudności. Przedsiębiorcy mogą również oczekiwać środków mających na celu zwiększenie konsumpcji krajowej, zwiększenie inwestycji i dalszą promocję inwestycji zagranicznych.

Zapewnienie zatrudnienia jest głównym problemem chińskiego rządu w 2022 r., po nierównomiernym ożywieniu wskaźników zatrudnienia od wybuchu COVID-19. Badana stopa bezrobocia w miastach utrzymuje się uparcie na poziomie powyżej pięciu procent od 2019 r., osiągając 5,1 procent na koniec 2021 r., w porównaniu z 5,6 procent w 2020 r.

Ponieważ oczekuje się, że latem tego roku na chiński rynek pracy wejdzie ponad 10 milionów absolwentów, rząd stara się wzmocnić możliwości zatrudnienia i przedsiębiorczości

w szczególności dla młodych ludzi (stopa bezrobocia wśród osób w wieku od 16 do 24 lat jest wyższa niż w pozostałej części populacji, osiągając 14,3 proc. w grudniu 2021 r.).

Polityka fiskalna i finansowa ułatwi realizację „polityki przede wszystkim zatrudnienie”, a przedsiębiorstwa będą miały większe wsparcie w zakresie stabilizacji i wzrostu zatrudnienia.

Propozycje obniżenia stopy bezrobocia obejmują między innymi zmniejszenie składek na ubezpieczenie od bezrobocia i wypadków przy pracy oraz zapobieganie i korygowanie dyskryminacji ze względu na płeć czy wiek.

Rząd złożył też deklarację wykorzystania funduszu ubezpieczenia na wypadek bezrobocia o wartości 100 miliardów juanów (15,8 miliarda USD) w celu wsparcia stabilizacji zatrudnienia i szkoleń.

Źródło: Święto pracy w Chinach – Silk Road Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sweet bonanza casibom imajbet jojobet holiganbet