PKOl pomaga Olimpijczykom budować dwutorową karierę

Polski Komitet Olimpijski rozpoczął realizację programu, którego celem jest wspieranie dwutorowej kariery sportowców oraz wprowadzenie innowacji cyfrowych w sporcie.

Projekt będzie promowany wśród sportowców rywalizujących w sportach olimpijskich oraz wśród narodowych federacji sportowych. W Centrum Olimpijskim w Warszawie odbyło się spotkanie wszystkich partnerów tej inicjatywy, podczas którego ustalono szczegółowy zakres prac.

– Kariera dwutorowa to most między światem sportu, a życiem zawodowym po jej zakończeniu. Most, który łączy dwa cele – spełnienie w obszarze osiągnięć sportowych i dbanie o swoją przyszłość zawodową. Wiemy, że połączenie tych dwóch światów jest na co dzień trudne, dlatego za pomocą tego projektu chcemy wyjść naprzeciw potrzebom sportowców. Wierzymy, że ta inicjatywa przyniesie wymierne korzyści wielu sportowcom w naszym kraju – podkreśla Luiza Złotkowska, dwukrotna medalistka olimpijska w łyżwiarstwie szybkim, odpowiedzialna za realizację projektu Olympic Committees for Dual Career.

Olympic Committees for Dual Career to projekt, którego liderem jest Polski Komitet Olimpijski, a partnerami Narodowe Komitety Olimpijskie z 4 europejskich krajów oraz Think Tank specjalizujący się w badaniach na temat sportu. Głównymi celami projektu są wspieranie dwutorowej kariery sportowców, wprowadzenie innowacji cyfrowych w sporcie i wykorzystywanie narzędzi cyfrowych do nauki.

Wraz z Polskim Komitetem Olimpijskim do projektu przystąpiły Narodowy Komitet Olimpijski Turcji, Grecki Komitet Olimpijski, Litewski Narodowy Komitet Olimpijski, Słoweński Komitet Olimpijski oraz European Network for Innovation and Knowledge.

Program będzie obejmował badania w celu zrozumienia problematyki i potrzeb kariery dwutorowej sportowców – juniorów i seniorów – w sportach olimpijskich w 5 krajach, na podstawie których powstanie katalog dobrych praktyk. Pilotażowo będą wyznaczone i przeszkolone osoby kontaktowe w zakresie kariery dwutorowej we wszystkich Narodowych Komitetach Olimpijskich i w Narodowych Federacjach Sportowych. Opracowany zostanie podręcznik z „mapą drogową” postępowania w zakresie dwutorowej kariery, a poprzez udział w otwartych kursach online zwiększana będzie świadomość sportowców juniorów i seniorów na temat znaczenia kariery dwutorowej na różnych etapach elitarnej kariery sportowej.

Projekt będzie realizowany dzięki funduszom z Erasmus+, który jest programem Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu. Projekt potrwa dwa lata.

Źródło: PKOl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *