Minister turystyki Bułgarii: Wzmacniamy reklamę turystyki uzdrowiskowej w Polsce

– Pogłębiamy partnerstwo między Bułgarią a Polską, ponieważ potencjał turystyczny obu krajów jest niezwykle wysoki. Zaraz po zakończeniu aktywnego sezonu letniego rozpoczniemy kampanię reklamującą turystykę zdrowotną w Polsce i uczynienie Bułgarii destynacją całoroczną. To jest polityka państwa, szansa na biznes i zdrowie dla ludzi – powiedział minister turystyki Bułgarii, Hristo Prodanov, na briefingu po spotkaniu z sekretarzem stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki RP Andrzejem Gut-Mostowym.

– Przez lata nastąpił odpływ turystów z Polski, potem to się zmieniło i w zeszłym roku nastąpił poważny wzrost odwiedzin. Według wstępnych prognoz loty czarterowe nad Morze Czarne będą obsługiwane z 12 polskich miast – zapowiedział minister Prodanov i dodał, że spodziewa się dwukrotnego wzrostu liczby turystów.

Ze swojej strony Gut-Mostowy zauważył, że podejmowane są wysiłki na rzecz wymiany turystów między dwoma krajami. Według niego bułgarskie źródła mineralne będą reklamowane wśród polskich turystów i oczekuje się wzrostu odwiedzin między obydwoma krajami.

Minister Prodanov i Gut-Mostowy otworzyli bułgarsko-polskie forum biznesowe i wzięli udział w spotkaniu eksperckim obu resortów w Sofii. Sekretarz Stanu Gut-Mostowy zwrócił uwagę na możliwości wypoczynku polskich turystów w Bułgarii, która oferuje nie tylko dobry wypoczynek nad Morzem Czarnym, ale także wiele innych bogactw w innych rejonach – w góry, lecznicze wody mineralne i turystykę aktywną, a także bardzo bogatą kulturę i historię, która stanowi doskonałe uzupełnienie pobytu turystów w Bułgarii.

Minister Prodanov wysłał wiadomość do turystów z Polski, że Bułgaria jest bezpiecznym i spokojnym miejscem wypoczynku. Sekretarz stanu Gut-Mostowy zauważył, że bezpieczeństwo turystów jest jednym z podstawowych czynników, które chcemy podkreślić, aby turystyka w naszych dwóch krajach była bezpieczna.

Bułgaria wykorzysta polskie doświadczenia do wprowadzenia systemu bonów turystycznych. – W pełni zgadzamy się z koalicjantami, że system bonów powinien zostać wprowadzony w naszym kraju i aktywnie pracujemy nad jego wprowadzeniem. Drugim ważnym tematem jest stworzenie jednolitej organizacji turystycznej, ponieważ biznes i państwo muszą współpracować, aby osiągnąć dobre wyniki. A w tej chwili w branży turystycznej działa ponad 200 organizacji – skomentował bułgarski minister.

Jednym z tematów rozmów między obiema delegacjami było wprowadzenie w Bułgarii funduszu gwarancyjnego, który miałby zrekompensować turystom nieudane wyjazdy i wakacje. Minister Prodanow był nieugięty, że w czasie kryzysu koronowego udowodniono konieczność jego utworzenia, zwłaszcza przy nagłym zawieszeniu podróży oraz w przypadkach, gdy touroperatorzy znaleźli się w trudnej sytuacji.

W rozmowach grupy eksperckiej, oprócz ministra Prodanowa i jego kolegi Andrzeja Gut- Mostowego, udzał wzięli wiceminister Irena Georgiewa, Ilin Dimitrow – przewodniczący Sejmowej Komisji Turystyki, Nikolay Kostov – Radca Ambasady Republiki Bułgarii w Polsce, Karol Biedzicki – doradca w Ministerstwie Sportu I Turystyki, eksperci ze strony bułgarskiej i polskiej.

źródło: Ministerstwo Turystyki Bułgarii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *