Laureaci Nagrody Nobla pokierują pracami nad udoskonaleniem chińskiego trunku

Nobliści Ferid Murad i Arieh Warshel, rozpoczynają pracę dla Qinghai Spring Medicinal Resources Technology, producenta najwyższej jakości chińskiego trunku, baijiu TingHua.

Urodzony w 1936 w amerykańskim stanie Indiana Ferid Murad Nobla otrzymał w 1998 roku, w dziedzinie fizjologii i medycyny, za odkrycie tlenku azotu jako cząsteczki sygnalizacyjnej w układzie sercowo-naczyniowym. Natomiast Arieh Warshel, znany jako pionier w dziedzinie badań obliczeniowych nad właściwościami funkcjonalnymi cząsteczek biologicznych, został noblistą w 2013 roku, za opracowanie modeli wieloskalowych dla złożonych układów chemicznych.

Murad powiedział, że pokieruje zespołem naukowców w celu zbadania i zweryfikowania szerszego zastosowania substancji takich jak tlenek azotu w warunkach życia codziennego, w tym w produkcji alkoholi.

Tymczasem Warshel wierzy, że wyniki badań naukowych osiągnięte przez jego zespół dostarczą wielowymiarowych referencji do dalszych ulepszeń w technologii warzenia baijiu TingHua.

Zdaniem Zhanga Xuefenga, prezesa Qinghai Spring, współpraca z laureatami Nagrody Nobla pokazuje, że marka jest zaangażowana w dogłębne badania i eksplorację przemysłu alkoholowego.

Znawcy branży wierzą również, że ta współpraca między dwoma laureatami Nagrody Nobla i TingHua odegra aktywną rolę w promowaniu chińskiego baijiu na rynku globalnym.

Czytaj więcej na Silk Road Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *