Grzegorz Kołodko: Wyzwania i perspektywy rozwoju Chin dla świata

Grzegorz Kołodko

Ostatnio były wicepremier i minister finansów RP prof. Grzegorz Kołodko udzielił wywiadu CMG.

W wywiadzie prof. Grzegorz Kołodko powiedział, że rozwój Chin to nie tylko największy sukces gospodarczy w historii ludzkości, ale także wyjątkowy przykład, jak w krótkim czasie można znacząco poprawić warunki życia ogromnej liczby ludzi. Jako ekonomista zajmujący się ekonomią rozwoju, Kołodko obserwuje różne etapy rozwoju społeczno-gospodarczego Chin, imponującego i inspirującego dla innych krajów.

Były wicepremier podkreślił, że chiński sposób ekspansji gospodarczej jest pokojowy, oparty na inwestycjach bezpośrednich, transferze technologii. To podejście promuje inkluzywną globalizację, przynoszącą korzyści dla wszystkich stron. W ramach inicjatywy Pasa i Szlaku Chiny inwestują w infrastrukturę w rozwijających się krajach, co stwarza dodatkowe możliwości rozwoju dla tych państw.

Profesor wskazuje, że problem nadmiernych zdolności produkcyjnych jest bardziej kwestią retoryki politycznej niż rzeczywistością ekonomiczną. Faktycznie, Chiny są bardzo konkurencyjne w wielu sektorach, takich jak produkcja pojazdów elektrycznych, turbin wiatrowych i paneli słonecznych, co stwarza pewne wyzwania dla innych krajów. Niemniej jednak, zamiast nakładać restrykcje i cła, inne państwa powinny dążyć do zwiększenia swojej konkurencyjności.

W tym roku przypada 75 rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Chinami a Polską, zdaniem prof. Kołodko, relacje między Polską a Chinami są dobre i mają potencjał do dalszego rozwoju. Polska może odgrywać ważną rolę w kształtowaniu stosunków między Chinami a Europą, promując inkluzywną globalizację i korzystne relacje gospodarcze.

źródło: polish.cri.cn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *