Bazaltowe skały wulkaniczne, zebrane przez sondę Chang’e-5 z Księżyca, mają około 2 miliardy lat. To oznacza, że są to najmłodsze skały wulkaniczne, zidentyfikowane do tej pory na Księżycu.
Profesor Alexander Nemchin z Centrum Nauki i Technologii Kosmicznej australijskiego Curtin University, główny autor badań powiedział, że naukowcy określili wiek próbek księżycowych skał podczas zdalnych sesji z laboratorium w Pekinie przy użyciu dużych spektrometrów masowych, które pomogły zrewolucjonizować geologię, podobnie jak Curtin, stacja mikrosond jonowych o wysokiej rozdzielczości (SHRIMP).
Próbki skał zostały zebrane podczas misji księżycowej Chang’e-5 w grudniu 2020 roku, po raz pierwszy od 1976.
Nemchin powiedział, że naukowcy po przeanalizowaniu składu chemicznego skał ocenili próbki na 1 miliard lat młodsze od skał zebranych wcześniej na Księżycu.
Współautorka, profesor Gretchen Benedix, również z Centrum Nauki i Technologii Kosmicznej Curtina powiedziała, że nowe wyniki zapewnią naukowcom więcej punktów kalibracyjnych do chronologii kraterowania, umożliwiając im uzyskanie dokładniejszych danych.
„Wyniki te potwierdzają to, co eksperci od dawna przewidywali na podstawie zdalnie uzyskanych obrazów Księżyca i rodzą dalsze pytania, dlaczego te młode bazalty istnieją” – powiedział Benedix.
Zadanie skupi się teraz na znalezieniu mechanizmu, który wyjaśni, w jaki sposób to stosunkowo niedawne ogrzewanie Księżyca mogło wspierać powstawanie magm bazaltowych o temperaturach przekraczających 1000 stopni Celsjusza, a ostatecznie pomoże naukowcom poprawić datowanie wieku całego Układu Słonecznego.