Próbki księżycowe przywiezione przez Chang’e-5 zidentyfikowane jako najmłodsze skały, jakie kiedykolwiek znaleziono na Księżycu

Bazaltowe skały wulkaniczne, zebrane przez sondę Chang’e-5 z Księżyca, mają około 2 miliardy lat. To oznacza, że są to najmłodsze skały wulkaniczne, zidentyfikowane do tej pory na Księżycu.

Profesor Alexander Nemchin z Centrum Nauki i Technologii Kosmicznej australijskiego Curtin University, główny autor badań powiedział, że naukowcy określili wiek próbek księżycowych skał podczas zdalnych sesji z laboratorium w Pekinie przy użyciu dużych spektrometrów masowych, które pomogły zrewolucjonizować geologię, podobnie jak Curtin, stacja mikrosond jonowych o wysokiej rozdzielczości (SHRIMP).

Próbki skał zostały zebrane podczas misji księżycowej Chang’e-5 w grudniu 2020 roku, po raz pierwszy od 1976.

Nemchin powiedział, że naukowcy po przeanalizowaniu składu chemicznego skał ocenili próbki na 1 miliard lat młodsze od skał zebranych wcześniej na Księżycu.

Współautorka, profesor Gretchen Benedix, również z Centrum Nauki i Technologii Kosmicznej Curtina powiedziała, że ​​nowe wyniki zapewnią naukowcom więcej punktów kalibracyjnych do chronologii kraterowania, umożliwiając im uzyskanie dokładniejszych danych.

„Wyniki te potwierdzają to, co eksperci od dawna przewidywali na podstawie zdalnie uzyskanych obrazów Księżyca i rodzą dalsze pytania, dlaczego te młode bazalty istnieją” – powiedział Benedix.

Zadanie skupi się teraz na znalezieniu mechanizmu, który wyjaśni, w jaki sposób to stosunkowo niedawne ogrzewanie Księżyca mogło wspierać powstawanie magm bazaltowych o temperaturach przekraczających 1000 stopni Celsjusza, a ostatecznie pomoże naukowcom poprawić datowanie wieku całego Układu Słonecznego.

Źródło: Próbki księżycowe przywiezione przez Chang’e-5 zidentyfikowane jako najmłodsze skały, jakie kiedykolwiek znaleziono na Księżycu – Silk Road Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *